Showbyznys

20. března 2021 09:05

redakce Prima Lajk

Nový rodinný film odhalí tajemství lesa a jeho kouzelné bytosti

Čerstvě dokončený snímek uvedl v předpremiéře festival dětských filmů v Malmö.

Režisér Petr Oukropec, autor filmu Modrý tygr, právě dokončil rodinný film „Mazel a tajemství lesa“ o dobrodružství na letním táboře. Film určený dětem a jejich rodičům ukáže nejen zábavu a krásu letních táborů v přírodě, ale odhalí i skutečná tajemství lesů. Když se totiž nedíváme, na každém kroku v nich ožívají lesní bytosti všelijakých tvarů. „V lese je víc živo, než si myslíme. Pokud zakopnete o kořen nebo na vás spadne šiška, není to náhoda a není to ani hravá veverka. Jsou to oni a ukazují, kdo je v lese doma,“ říká režisér Petr Oukropec.

V únoru ještě probíhaly práce v postprodukci a režisér strávil týden v německém zvukovém studiu, čerstvě hotový film má za sebou už i první předpremiéru. Do své soutěžní přehlídky ho o víkendu zařadil mezinárodní festival dětských filmů BUFF Film Festival ve švédském Malmö.

Hlavní dětské postavy hrají Sebastian Pöthe a Josefína Krycnerová, v rolích dospělých se jako vedoucí a rodiče objeví Vasil Fridrich, Aleš Petráš, Kristýna Boková nebo Ester Geislerová. Snímek vznikl podle scénáře Kateřiny Kačerovské. Premiéra v kinech je plánovaná na léto letošního roku.

Lidským hrdinou filmu je městský kluk Martin s přezdívkou Mazel. Příroda ho moc nebere, má radši svůj telefon a na trapnej tábor pod stan do lesa jede spíš z donucení. Právě on ale objeví tajemné lesní bytosti a uzavře s nimi dohodu. Nejdřív mu pomáhají uspět v táborové hře, nakonec ale musí vyřešit mnohem důležitější a náročnější úkol.

Živé natáčení s lidskými postavami probíhalo na konci léta 2019, během podzimu 2020 a letošní zimy pak vznikala rozsáhlá triková část, během níž postupně ožívaly právě tajemní obyvatelé lesa různých tvarů a velikostí. Jejich konečný vzhled pro film navrhla výtvarnice Dagmar Urbánková, samotná podoba lesních bytostí vychází ze skutečných tvarů v přírodě.

Do děje filmu se zapojí zejména travní mužíci, létající čarodějnice ostružníková, různí květinovití, rodiny bojovných šišek, několik originálních větvíků a mechovic, a po vzoru pověstných entů i celé obživlé stromy. Někteří z nich jsou veselí a jiní možná i nebezpeční. Při jejich vzniku kombinovali filmaři moderní počítačové triky a animace s částečnými loutkami z přírodních materiálů.

„Vedle lesních postaviček pro nás byla důležitá atmosféra letního tábora, aby byla opravdová. Jak si ji dospělí pamatují a jaká bývá i teď,“ říká Petr Oukropec. Během natáčení proto skupina dětských herců prožívala paralelně skutečný tábor a děti pak před kamerou projevovali nehranou pospolitost a přirozenost. „Dětští herci přestali vnímat rozdíly mezi natáčením a hrou, mezi skutečnými vedoucími a těmi hereckými, takže jsme pak vlastně točili jeden opravdový oddíl,“ dodává Oukropec.

Idylickou přírodu a kouzelný les pod horou Královka, kde se příběh odehrává, našel Petr Oukropec na několika místech, v areálu Bolfánek na západě Čech, v údolí Úterského potoka a na několika místech na Jižní Moravě. „Na Bolfánku, kde jsme postavili náš hlavní nefalšovaný tábor včetně latríny a polní kuchyně, jsme našli opravdu magické místo. Byly to parádní prázdniny s kamerami a klapkami. Věřím, že to bude ve filmu znát,“ vzpomíná Oukropec.

Petr Oukropec je významným producentem, který dal vzniknout řadě ceněných českých filmů posledních pětadvaceti let, jako režisér natočil snímky pro děti a mládež Modrý tygr a Ani ve snu!.

Film Mazel a tajemství lesa vzniká v produkci BFILM, koproducentem je Negativ a německá společnost Leitwolf, jeho vznik podpořil Státní fond kinematografie, Audiovizuálny fond, německý filmový fond Nordmedia, Jihomoravský filmový nadační fond, program Evropské unie Kreativní Evropa a Plzeňský kraj. Distributorem je Bontonfilm.

Sdílejte článek

Přečtěte si také