Showbyznys

16. února 2014 11:50

Dagmar Dandová

Ostrov Mauricius: zelená perla v Indickém oceánu

Co lepšího můžete udělat v sychravém zimním počasí, než vyrazit na exotickou dovolenou a užívat si tropického sluníčka? Pokud stále nevíte, do jaké destinace máte vyrazit, abyste prožili dobrodružné i relaxační zážitky, pak vám rozhodně doporučujeme ostrov Mauricius.

Na ostrově v Indickém oceánu totiž najdete vše, co vám zajistí dokonalou pohodu. Dlouhé pláže s bílým i zlatým pískem, průzračnou mořskou hladinu, modré laguny, pralesy, krátery nebo vodopády. Své si zde najdou jak milovníci potápění, tak ti co chtějí jen tak relaxovat s koktejlem v ruce na luxusní pláži.

Ale i cestovatelé, kteří chtějí poznat místní kulturu, zde budou nadšení.

Počítejte také s tím, že si během pobytu na Mauriciu, budete každý den dopřávat gurmánské hody. Vzhledem k tomu že dvě třetiny obyvatel jsou indického původu, spousta receptů je založena na přípravě různých druhů zeleniny, čerstvých ryb (hlavně mečouni, tuňáci, barakudy), rýže, kokosového mléka a především ochutnáte velké množství exotického koření jako je kari, kurkuma, šafrán nebo kardamom.

A navíc je Mauricius cenově dostupný.

„Mauricius je stále valnou většinou české populace považován za drahou až nedostupnou destinaci, což je škoda,“ uvádí Hynek Špinar, marketingový ředitel ESO Travel.

Já ale Mauricius považuji za černého koně letošní sezony. Je zde velice široká nabídka kvalitních hotelů kategorie 3* a to za naprosto přijatelné ceny. Úroveň všech služeb je i v ubytovacích zařízeních nižší kvality velmi dobře hodnocená. Navíc je díky budování nových hotelů možné využít akčních zaváděcích cen i luxusních hotelů vyšších kategorií, např. hotel Zilwa Attitude,“ dodal specialista na exotickou dovolenou.

Exotika po celý rok

Počasí na ostrově se v zimě pohybuje průměrně kolem 25C a moře má teplotu zhruba 23C, takže zatímco u nás sněží, na Mauriciu vydržíte ve vodě skoro celý den. Občas sice zaprší, ale to jen pár minut a déšť bývá v parných dnech velmi osvěžující.

Nejslavnější známka na světě

Ve spojitosti s ostrovem asi každý zaslechl o známce Modrý Maurius, která je snem každého filatelisty a její cena se v poslední dražbě vyšplhala až na 3 miliony dolarů. Vidět na vlastní oči ji můžete v hlavním městě Port Louis v muzeum Blue Penny.

Tato známka byla vytištěna v roce 1847 a má chybně vyraženo na levé straně postage paid místo post office. Bylo vytištěno pouze 500 kusů a po objevení chyby v tisku, byly známky staženy. Mezitím ale manželka britského guvernéra na Mauriciu stihla odeslat pozvánky na ples do Evropy, ofrankované těmito známkami.

Co navštívit na Mauriciu?

Ostrov Ile aux Aigrettes

Jeden ze 49 korálových ostrůvků, které obklopují Mauricius, je přírodní rezervace. Ta má za cíl chránit a vracet do volné přírody vybrané ohrožené druhy rostlin a živočichů. Je to v podstatě taková přírodní laboratoř, která se snaží vrátit přírodu do stavu, ve kterém byla asi před 400 lety.

Uvidíte zde volně žít spoustu exotických zvířat a na vlastní oči spatříte nádherné květy, které nikde jinde nerostou.

Magický přírodní jev Chamarel

Uprostřed tropických hor leží duhové písečné duny, které hrají všemi barvami, od modré až po červenou. Říká se, že půda v této oblasti má sedm barev. Za to můžou především dva prvky – železo a hliník. Díky nim se ve vyvřelých horninách vytvořily všemožné odstíny, která vás naprosto uchvátí.

Tip redaktorky:

Pokud na dovolené zatoužíte po adrenalinu, vyzkoušejte let na Zip-Lines. Na laně v džungli sjedete přes různé kaňony a uvidíte panenskou přírodu v místech, kam byste se pěšky nikdy nedostali. Dokonce sjedete k vodopádům, kde se můžete v naprostém soukromí vykoupat.

Věděli jste, že….

Na ostrově je oficiálním jazykem angličtina a francouzština, takže se všude velmi dobře domluvíte, pokud máte alespoň základy těchto jazyků.

Mauricius se jmenuje podle krále Maurice. Pojmenoval ho tak nizozemský admirál Wymbrandt va Warwyck, který v roce 1528 přistál v jihovýchodní části ostrova.

Symbolem ostrova je pták Dodo

Tento dnes již vyhynulý pták Dronte mauricijský, kterému se říká Dodo, byl asi metr vysoký nelétavý pták, který se nebál lidí a navíc nelétal, což z něho dělalo snadnou kořist. První spatřili dronteho Portugalci, kteří na ostrově přistáli v roce 1505 a od té doby ho masově vybíjeli. Poslední Dodo byl zabit asi tak sto let po jeho objevení. Žádné kompletní exempláře se bohužel nedochovaly, i když mnoho muzeí vlastní jeho kostru.

Hlavním průmyslovým odvětvím na ostrově je pěstování cukrové třtiny a výroba cukru na export.

Od 70.let se Mauricius specializuje na produkci kvalitního textilu (jsou zde továrny na výroby textilu světoznámých značek Ralph Lauren, Polo, Timberland a další).

Geografické informace:

Mauricius se nachází v 800 km východně od ostrova Madagaskar. Spolu s 220 km východně vzdáleným ostrovem Réunion a 560 km severovýchodně vzdáleným ostrovem Rodrigues vytváří Souostroví Maskarény, které bylo pojmenováno po portugalském mořeplavci Pedro de Mascarenes, který objevil souostroví v roce 1512. Tento původem vulkanický ostrov vznikl vulkanickou činností pravděpodobně před 8 milióny lety. Na rozdíl od nedalekého ostrova Réunion vulkanická činnost na ostrově je ukončena.

Dagmar Dandová

Mohlo by vás zajímat


Přečtěte si také