Showbyznys

5. prosince 2018 12:12

redakce Prima Lajk

Pohádka s Karlem Gottem Když draka bolí hlava míří do Číny!

Pohádka s Karlem Gottem míří do Číny.

Veliké pocty se dostalo v Číně československému režisérovi, hudebnímu skladateli a šédramaturgovi kultovního Minikina v Ostravě, Dušanu Rapošovi. Jak nás informovala jeho umělecká agentka pro Asii paní Ivana Sojková ze společnosti JAY Agency, Dušan Rapoš byl pozván za celou Evropu jako výrazná a všestranná umělecká osobnost současnosti do vedení poroty Mezinárodního studentského kulturního a uměleckého festivalu 2018, který minulý týden pořádal Panda Club ve městě Chengdu. Festivalu se zúčastnili studenti z celého světa včetně mladých talentů z Čech a Slovenska. Nejvíce porotu zaujala mladá slovenská výtvarnice Miroslava Habčáková a z Čech Vilma Agnesa Čanecká.

V rámci výtečně organizovaného festivalu, který byl perfektně připravený po organizační i technické stránce, se uskutečnila i prezentace Rapošovy a Šiškovy nové pohádky Když draka bolí hlava, která se setkala se zájmem a spontánním ohlasem u zástupců místních filmových a televizních společností a hned bylo zahájeno jednání o uvedení filmu v čínských kinech a televizi, což je pozitivní signál pro celou českou a slovenskou kinematografii, která tam doposud není příliš známá. Čínská strana v čele s prezidentem festivalu Zhang Yangem projevila také zájem uvést v Chengdu asijskou premiéru Rapošovy protiválečné operně-baletní love story Pietro e Lucia, čímž by se stal Rapoš ambasadorem českého a slovenského filmového a hudebně-dramatického umění v Číně a následně i v celé Asii.

Operní dílo Pietro e Lucia zaujalo i slavného čínského malíře Wan Shan He, který byl také členem festivalové poroty. Pan Wan Shan He nabídl Rapošovi výtvarnou spolupráci na projektu, který scénicky ztvárnil podle libreta a na texty árií Rapošovy manželky Evy Vejmělkové vynikající slovenský režisér a choreograf Jaroslav Moravčík. Český národní symfonický orchestr Praha vedl renomovaný italský dirigent Marcello Rota z Itálie, známý svou častou spoluprací s Andreou Bocellim. O mezinárodním renomé Rapošova operního díla svědčí i to, že další členka poroty, aktuálně jedna z nejlepších módních designérek Orientu Mona al Mansouri z Abú Dhabi, uvedla v Číně svou exkluzivní módní přehlídku právě na výběr operní a baletní hudby Dušana Rapoše, co vyvolalo v publiku silné emoce a pootevřelo umělci dvířka i na Dálný východ.

Sdílejte článek
Štítky Karel Gott pohádky Čína Když draka bolí hlava

Přečtěte si také