Showbyznys

4. května 2015 14:08

Tereza Javorová

Revoluce v hubnutí: Clean eating. Nová dieta, podle které jí Gwyneth Paltrow a Miranda Kerr!

V českém překladu "čisté stravování" nezní sice moc líbivě, ale jeho princip vás nadche. Konečně žádné hladovění a omezování se v jídle!

Clean eating totiž vlastně dieta v pravém slova smyslu není. Jedná se spíše o celkový životní styl a postoj k jídlu. Dokonale, ač trochu drsně vystihuje princip clean eatingu doporučení fitness trenérky Jillian Michaelsové: „Jezte to, co vyrostlo ze země nebo mělo matku.“

Éčka, sladidla, ztužené tuky

Z čeho se nejčastěji tloustne? Z fastfoodu, přeslazených limonád, sladkostí, cukrovinek, polotovarů, kupovaných omáček... Výčet by mohl pokračovat. Jedno ale všechny tyto produkty spojuje. Je to jejich průmyslové zpracování a velké množství uměle přidaných látek a dochucovadel.

Právě průmyslově zpracované potraviny našemu tělu škodí nejvíc. Umělá sladidla, zahušťovadla, barviva, ztužené tuky, "éčka" a další nepřirozené látky působí velmi nepříznivě na celý náš organismus, který je pak náchylnější k různým onemocněním, ale i k tloustnutí.

"Čisté stravování" jde proto jiným směrem. Směrem našich babiček a přirozenějšího životního stylu. Základní myšlenka je konzumovat čerstvé ovoce a zeleninu v jejich přirozené podobě, tedy nejlépe ty sezonní v období jejich sklizně, bio maso (na rozdíl od běžně prodávaného nejsou zvířata krmena chemicky ošetřenou stravou), pít čistou vodu a hlavně nekonzumovat žádné průmyslově zpracované potraviny. Kvalita potravin by měla být vždy to jediné, co by vás mělo zajímat.

Zní to velmi jednoduše, ne? Tak v čem je "revolučnost" clean eatingu? Háček je v tom, že mnoho lidí (a to nejen v období krize) upředňosťuje kvantitu nad kvalitou potravin, nízkou cenu a hlavně pohodlí v podobě polotovarů. Nechce se jim vařit a vždy se raději něčím "zaplácnou". Jenže tělo jim pak odpovídá zdravotními problémy, únavou, ale hlavně také nadváhou. Průmyslově zpracované potraviny neumí dobře strávit a škodlivé látky si ukládá.

5 pravidel, jak jíst "čistě"

  • ♣ Vyřaďte jakékoliv průmyslově zpracované produkty.
  • ♣ Snažte se jíst potraviny v jejich přirozené podobě. Ovoce a zeleninu nejlépe z vlastní zahrádky, maso od chovatele nebo bio maso.
  • ♣ Zaměřte se více na kvalitu potravin než na jejich kvantitu a nízkou cenu.
  • ♣ Omezte přidaný cukr a dochucovadla, naučte se ocenit přirozenou chuť potravin.
  • ♣ Pijte čistou vodu.

Konečně žádné hladovění

A neposledním pravidlem je přistupovat ke svému tělu s úctou a respektem. To se naučily i hvězdy a modelky, které věčně musely držet drastické diety a hladovět. U clean eatingu hladovět nemusíte. Kvalitních potravin si můžete užít dosytosti, ale fígl je v tom, že díky jejich plné chuti a vysoké výživové hodnotě se budete brzy cítit spokojení a nasycení. Ne jako po obědě ve fastfoodu, kdy do hodiny dostanenete opět hlad. Vášnivou propagátorkou "čistého stravování" je herečka Gwyneth Paltrow nebo třeba modelka Miranda Kerr. No, posuďte sami, jak jim to prospívá... :-)

Sdílejte článek
Štítky jídlo životní styl potraviny maso hubnutí dieta Gwyneth Paltrowová Gwyneth Paltrow Miranda Kerrová Jillian Michaelsová

Přečtěte si také