Showbyznys

6. května 2015 19:03

Petr Cífka

Režisér Avengers čelí útokům agresivních feministek! Čím je naštvala Black Widow?

Joss Whedon vydělává miliardy, ale feministky ho vyštvaly ze sociálních sítí.

Pokračování Avengers vydělává každým dnem další a další desítky milionů. Jde o další úspěšný zářez na marvelácké pažbě. Režisér Joss Whedon ale momentálně moc klidné spaní nemá. V úterý dokonce oficiálně zrušil svůj twitterový účet, na kterém ho sledovaly dva miliony fanoušků. Důvod? Brutální napadání ze strany militantních feministek, které se nedokázaly přenést přes jednu klíčovou scénu ve druhých Avengers. Aniž bychom vám prozrazovali cokoliv z děje, jde o jednu nemilou věc, kterou Whedon připsal do vínku Black Widow (Scarlett Johansson), aby ji trochu sblížil s Hulkem alias Brucem Bannerem. Vlastně vám to klidně prozradíme, protože se nejedná o žádný velký dějový zvrat – Černá vdova je prostě neplodná – naprosto systémově a účelově, protože od vytrénované nájemné vražedkyně nikdo nechce, aby plodila děti.

V tom by ještě asi takový problém nebyl, kdyby odpůrci (a přiznejme si, že hlavně odpůrkyně) špatně nepochopili následující větu "Připadám si jako monstrum", která měla sympatizovat právě s Bannerovým alter egem. Ona věta se totiž týká především onoho původního povolání Vdovy coby vražedkyně. Nešťastná formulace však byla na světě a feministky zahltily Whedonův twitter urážkami, sprostými slovy a v mnoha případech i regulérními výhrůžkami typu "Kdybych tě potkala, urazím ti hlavu o obrubník". Není divu, že po několika hodinách neustávajících útoků Whedon slušně poděkoval všem slušným lidem za inspiraci, kterou mu na Twitteru poskytli, a účet okamžitě deaktivoval.

K události se během několika hodin vyjádřili např. James Gunn (režisér Strážců Galaxie), Joe Russo (režisér druhého Kapitána Ameriky), ale třeba i Joe Carnahan (Mezi vlky). Někteří si brali servítky a žádali fanoušky o mírnější vyjadřování a toleranci, jiní se do nich opřeli se vší vervou. Whedon pak přiznal, že si žádný z útoků nebral osobně a Twitter zrušil, aby měl klid na psaní. Prý ho to tam pořád lákalo a neprospívalo to jeho produktivitě.

Výsledkem je ale naprosto nedůstojná a především přehnaně štvavá kampaň ze strany skupin, které poslední dobou na internetu raší i kvůli herní aféře GamerGate, která se soustředí na škatulkování ženských postav ve hrách. Její stoupenci se už rozlézají i do jiných kulturních sfér a aféra s Avengers je toho důkazem. Stejně tak je popotahován Robert Downey Jr., protože Tony Stark ve filmu žertem řekne, že kdyby vládl Asgardu, zavedl by právo první noci (panovník se může vyspat s jakoukoliv ženou v království v den její svatby). Jeremy Renner a Chris Evans zase na otázku, s kým z nich by Černá vdova randila, v rozjařené náladě odpověděli, že ta by šla s každým. A o pár hodin později se museli pokorně omlouvat.

Feministická hnutí se také bouří proti tomu, že ještě nevznikl sólový film s Černou vdovou a stěžují si také na nedostatek hraček s touto hrdinkou ve srovnání s figurkami Iron Mana, Thora nebo Kapitána Ameriky.

Jak vidno, stačí jedna neopatrná formulace nebo nevinný vtípek a hned jste nepřítelem státu.


Přečtěte si také