Showbyznys

22. dubna 2015 11:43

Tereza Javorová

STOP CUKRU: 6 triků, jak se zbavit závislosti na sladkém

Milujete sladké, ale zároveň vás stresuje přicházející plavková sezona? Bohužel si budete muset vybrat. Buď pěkné a zdravé tělo do plavek, nebo neutuchající chuť na sladké, kterou neutiší ani hory koláčů a tuny čokolády. Závislost na cukru je dnes čím dál tím častější. Pomůžeme vám se jí zbavit!

Konzumace sladkého je jako začarovaný kruh. Čím více ho jíte, tím více ho chcete. Postupně si tak posouváte hranici, kdy vám potraviny přijdou sladké a dávky cukru musíte pořád zvyšovat. Řekněte cukru STOP a začněte odvykací kúru. Tělu totiž bohatě stačí cukr přirozeně obsažený v ovoci a zelenině. Jak se závislosti na sladkém zbavit?

1. Přestaňte jíst dezerty, čokoládu a sladkosti

Pokud se chcete zbavit neutuchající touhy po sladkém, tak ho logicky musíte přestat jíst. Odpusťte si tak moučník po obědě, čokoládu "za odměnu" nebo bonbon od recepční. Vynechání drobných sladkostí během dne si tělo ani nevšimne a vy nespotřebujete stovky kalorií navíc.

2. Jezte ovoce a zeleninu

Sladké chuti je ale téměř nemožné se vyhnout a život bez ní by byl dost smutný, nemyslíte? Trik je ale v tom nekonzumovat bílý cukr, který se uměle přidává do potravin. Sladkost si užívejte v ovoci, lesních plodech nebo ve zralém rajčeti. Zpočátku se vám možná bude zdát, že ovoce není dost sladké, ale brzy si zvyknete. Právě jeho sladkost je přirozená, ne ta přehnaná v cukrovinkách.

3. Přestaňte si sladit kávu a čaj

Automaticky si do kávy a čaje sypete dvě až tři lžičky cukru? Tak příště si dejte jen jednu. A za pár dní žádnou. Opět je to o zvyku a platí pravidlo, že pokud je káva kvalitní, tak její chuť nepotřebujete přebíjet cukrem.

4. Pozor na skryté cukry

Pozorně čtěte etikety potravin, které kupujete. Překvapí vás, kam všude se cukr přidává! Najdete ho v dresinku na salát, v omáčkách, ale i v pečivu, v kečupu, v sušeném ovoci nebo ovocném džusu. Takovým potravinám se vyhněte, nebo si dejte práci s hledáním jejich neslazených alternativ. Dresink na salát nebo džus si ale klidně můžete udělat i doma, aniž byste do něj sypali cukr.

5. "Mlsnou" zažeňte chytrou svačinkou

Nutkavá chuť na sladké někdy přepadne každého z nás. Místo zuřivého roztrhání obalu čokoládové tyčinky a následné třívteřinové konzumace si dejte zdravou svačinku, co "mlsnou" zažene, a navíc vám dodá potřebné minerály. Ideální je třeba neslazené sušené ovoce nebo hrst ořechů.

6. Spěte!

Závislosti na cukru se můžete zbavit i velice příjemným způsobem! Jak? Spěte! Odpočinuté tělo nevolá tak zoufale po sladkém jako to unavené, které vás nutí rychle zkonzumovat cukr, abyste mu dodali energii. Navíc ve spánku bez práce spalujete velké množství kalorií, takže... dobrou noc!

---

Pikoška na závěr: Snídejte! I tak se přehnané konzumace cukru můžete zbavit. Místo bílého pečiva s nutellou si ale dejte raději ovesnou kaši nebo neslazené cereálie s jogurtem a ovocem. Energie vám vydrží až do oběda a nebudete muset mlsat tyčinky z automatu.

SA


Přečtěte si také