25. března 2015 13:19
Ivana NádvorníkováTakhle vznikal velkolepý film Cesta naděje!
Oscarový herec Russell Crowe září v novém snímku.
Oscarový Russell Crowe, hrdina z Gladiátora nebo Čisté duše, se v novém výpravném filmu vydává na Cestu naděje. Čeká ho dobrodružná pouť napříč neklidným Tureckem po první světové válce, kde pátrá po osudu svých tří synů, kteří se nevrátili z bitevního pole.
O čem film, kde si Russel Crowe zahrál zarputilého otce a také ho režíroval, je?Australský farmář Joshua Connor má zvláštní talent pro hledání vody pod zemí ve vyprahlé krajině. Svůj instinkt bude muset využít v životním dobrodružství, aby se v cizí nepřátelské zemi dostal na místo nejděsivější bitvy první světové války a našel své tři syny.
Cesta ho z australského kontinentu vede do Konstantinopole (dnešního Istanbulu), na rozhraní Evropy a Asie, doprostřed chaosu hroutícího se impéria Osmanské říše. Connor se musí zorientovat v neznámém prostředí plném exotiky. S nečekanou pomocí pak začíná soukromé válečné tažení, neméně velkolepé než to, které zde nedávno skončilo. Další hvězdou filmu je Olga Kurylenko ( Quantum of Solace, Nevědomí ) jako krásná majitelka hotelu, ve kterém přebývá.
Dědeček Russell Crowe Zdroj: profimedia.cz
Proč film vznikl?
Inspirací pro film se stala jedna věta z dopisu skutečného plukovníka, který po První světové válce dohlížel na obnovu bitevního pole Gallipoli. Prostá věta jako svědectví obrovské bolesti i lásky.
„Jeden starší chlapík se sem nějak dostal až z Austrálie a chtěl najít hroby svých synů.“
Kdo chce pracovat s Russelem? Tým snů!
Pro svůj první režijní počin sbíral Russell Crowe zkušenosti celou kariéru, pracoval s velikány jako je Ridley Scott, Peter Weir, Paul Haggis, Darren Aronofsky, Ron Howard nebo Michael Mann. Navíc přesně ví, jak důležití jsou pro film nejbližší spolupracovníci, a pro svůj rozmáchlý režijní debut si vybral tým z filmové ligy mistrů.
Kameraman Andrew Lesnie nejenže nasnímal filmy jako Já, legenda, King Kong, Zrození planety opic, ale přivedl k životu bájnou Středozem, natočil všechny díly Pána prstenů a Hobita a za vizuální ohromení v úvodní části Pán prstenů: Společenstvo prstenu získal Oscara.
Autor hudby David Hirschfelder má nominaci na Oscara za hudbu k filmům Královna Alžběta s Kate Blanchet a Záře s Geoffrey Rushem, složil hudbu i ke spektáklu Baze Luhrmana Austrálie. Matt Villa se jako střihač podílel na filmech Moulin Rouge, Velký Gatsby nebo Já, robot.
Russell Crowe dnes a v dobách své největší slávy. Poznali byste ho? Zdroj: archiv
Jak probíhalo natáčení (Proč Russel Crowe nesnáší dojíždění "do práce")
Natáčení na ikonických historických místech v Istanbulu nebo na pobřeží Středozemního moře může připomínat exotickou dovolenou, pravdou je ale přesný opak. Práce před natáčením připomínaly přípravu na skutečné na válečné tažení: devítihodinové konkurzy a potom přípravný kurz, v němž v rámci tréninku nechyběly ani padesátikilometrové jízdy na kole. Vyplatilo se.
Při natáčení v Austrálii, Turecku a Laosu byli herci a štáb někdy vystavení teplotám dosahujícím téměř 50 °C. Během jediného dne se často vystřídalo nehybné vedro, strašlivý vichr, bouře a přívalový déšť. Podmínky byly náročné, Russell Crowe měl nicméně velmi silnou motivaci vydržet a uspět:
„Nesnáším dojíždění do práce,“ komentuje s nadhledem fakt, že „za prací“ jezdí ze svého australského domova do Ameriky. „A když bude mít můj režijní debut úspěch, dostanu příležitost režírovat doma v Austrálii i další filmy.“
Epický a silný příběh bude mít premiéru 25. března.
Věděli jste to?Bitva o Gallipoli, od jejíhož vypuknutí uplynulo právě v těchto dnech sto let, je jedním z nejděsivějších příběhů první světové války. V nekonečném, rok trvajícím válečném střetnutí se vojáci Austrálie, Velké Británie, Francie a dalších spojeneckých zemí utkali s vojsky Osmanské říše ve snaze ovládnout průliv Dardanely. Přesná čísla padlých nejsou známa, ale byla obrovská: na straně spojenců zahynulo 130-250 tisíc vojáků.