Showbyznys

25. března 2015 13:19

Ivana Nádvorníková

Takhle vznikal velkolepý film Cesta naděje!

Oscarový Russell Crowe, hrdina z Gladiátora nebo Čisté duše, se v novém výpravném filmu vydává na Cestu naděje. Čeká ho dobrodružná pouť napříč neklidným Tureckem po první světové válce, kde pátrá po osudu svých tří synů, kteří se nevrátili z bitevního pole.

O čem film, kde si Russel Crowe zahrál zarputilého otce a také ho režíroval, je?Australský farmář Joshua Connor má zvláštní talent pro hledání vody pod zemí ve vyprahlé krajině. Svůj instinkt bude muset využít v životním dobrodružství, aby se v cizí nepřátelské zemi dostal na místo nejděsivější bitvy první světové války a našel své tři syny.

Cesta ho z australského kontinentu vede do Konstantinopole (dnešního Istanbulu), na rozhraní Evropy a Asie, doprostřed chaosu hroutícího se impéria Osmanské říše. Connor se musí zorientovat v neznámém prostředí plném exotiky. S nečekanou pomocí pak začíná soukromé válečné tažení, neméně velkolepé než to, které zde nedávno skončilo. Další hvězdou filmu je Olga Kurylenko ( Quantum of Solace, Nevědomí ) jako krásná majitelka hotelu, ve kterém přebývá.

Proč film vznikl?

Inspirací pro film se stala jedna věta z dopisu skutečného plukovníka, který po První světové válce dohlížel na obnovu bitevního pole Gallipoli. Prostá věta jako svědectví obrovské bolesti i lásky.

„Jeden starší chlapík se sem nějak dostal až z Austrálie a chtěl najít hroby svých synů.“

Kdo chce pracovat s Russelem? Tým snů!

Pro svůj první režijní počin sbíral Russell Crowe zkušenosti celou kariéru, pracoval s velikány jako je Ridley Scott, Peter Weir, Paul Haggis, Darren Aronofsky, Ron Howard nebo Michael Mann. Navíc přesně ví, jak důležití jsou pro film nejbližší spolupracovníci, a pro svůj rozmáchlý režijní debut si vybral tým z filmové ligy mistrů.

Kameraman Andrew Lesnie nejenže nasnímal filmy jako Já, legenda, King Kong, Zrození planety opic, ale přivedl k životu bájnou Středozem, natočil všechny díly Pána prstenů a Hobita a za vizuální ohromení v úvodní části Pán prstenů: Společenstvo prstenu získal Oscara.

Autor hudby David Hirschfelder má nominaci na Oscara za hudbu k filmům Královna Alžběta s Kate Blanchet a Záře s Geoffrey Rushem, složil hudbu i ke spektáklu Baze Luhrmana Austrálie. Matt Villa se jako střihač podílel na filmech Moulin Rouge, Velký Gatsby nebo Já, robot.

Jak probíhalo natáčení (Proč Russel Crowe nesnáší dojíždění "do práce")

Natáčení na ikonických historických místech v Istanbulu nebo na pobřeží Středozemního moře může připomínat exotickou dovolenou, pravdou je ale přesný opak. Práce před natáčením připomínaly přípravu na skutečné na válečné tažení: devítihodinové konkurzy a potom přípravný kurz, v němž v rámci tréninku nechyběly ani padesátikilometrové jízdy na kole. Vyplatilo se.

Při natáčení v Austrálii, Turecku a Laosu byli herci a štáb někdy vystavení teplotám dosahujícím téměř 50 °C. Během jediného dne se často vystřídalo nehybné vedro, strašlivý vichr, bouře a přívalový déšť. Podmínky byly náročné, Russell Crowe měl nicméně velmi silnou motivaci vydržet a uspět:

„Nesnáším dojíždění do práce,“ komentuje s nadhledem fakt, že „za prací“ jezdí ze svého australského domova do Ameriky. „A když bude mít můj režijní debut úspěch, dostanu příležitost režírovat doma v Austrálii i další filmy.“

Epický a silný příběh bude mít premiéru 25. března.

Podobné články

Věděli jste to?Bitva o Gallipoli, od jejíhož vypuknutí uplynulo právě v těchto dnech sto let, je jedním z nejděsivějších příběhů první světové války. V nekonečném, rok trvajícím válečném střetnutí se vojáci Austrálie, Velké Británie, Francie a dalších spojeneckých zemí utkali s vojsky Osmanské říše ve snaze ovládnout průliv Dardanely. Přesná čísla padlých nejsou známa, ale byla obrovská: na straně spojenců zahynulo 130-250 tisíc vojáků.


Přečtěte si také