Tragická zpráva! Ve věku 96 let zemřela královna Alžběta II. Co bylo příčinou smrti?

Zemřela královna Alžběta II.

Velká Británie truchlí, přišla o svou milovanou královnu.

Den, kterého se miliony Britů i lidí z celého světa bálo, už bohužel přece jen nadešel. Ve věku 96 let nás navždy opustila milovaná královna a symbol Velké Británie, Alžběta II. Smutnou zprávu potvrdil Buckinghamský palác. Královna zemřela pokojně na skotském zámku Balmoral, kde dva dny před svou smrtí stihla ještě jmenovat novou britskou premiérku Liz Trussovou. Na zámek se během dne začala sjíždět v podstatě celá královská rodina v čele s budoucím králem Charlesem, princem Williamem a Harrym.

Oficiální příčina smrti zatím nebyla sdělena. Královna ovšem trpěla vleklými zdravotními komplikacemi. Od minulého roku měla problémy mimo jiné s pohyblivostí a na doporučení lékařů se nezúčastnila také několika oficiálních akcí, např. bohoslužby v katedrále svatého Pavla při příležitosti oslav platinového jubilea jejího panování. Její zdravotní stav se pak začal v posledních dnech zhoršovat. Kromě vysokého věku se pak na ní nejspíš podepsala i loňská smrt její velké lásky prince Philipa.

Její smrt je samozřejmě obrovskou ranou nejen pro Velkou Británii, ale i pro nespočet dalších zemí v čele s Kanadou, Austrálií, Jamajkou či Novým Zélandem, v nichž byla také vládnoucí panovnicí. A obrovská ztráta je to i pro celý svět. Alžběta II. byla totiž hlavní tváří královské rodiny i monarchie jako takové. Byla také nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Ve světovém žebříčku nejdéle vládnoucích panovníků všech dob pak vévodí na druhém místě, hned za francouzským králem Ludvíkem XIV.

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926, královnou se stala v 25 letech, kdy nastoupila na britský trůn po smrti svého otce, krále Jiřího VI. dne 6. února 1952. V té době už jí byla oporou její životní láska, princ Philip. S ním měla královna čtyři děti, Charlese, Annu, Andrewa a Edwarda. Prvorozený princ Charles se jako následník trůnu nyní stane králem. Alžběta II. byla také dvanáctinásobnou prababičkou. Svého milovaného manžela přežila o rok, vévoda z Edinburghu nás opustil 17. dubna 2021.

Zesnulá královna vládla 70. let a na postu premiéra Spojeného království během své vlády zažila 15 politiků včetně Winstona Churchilla, Margaret Thatcherové či Tonyho Blaira. Během jejího panování zažila Velká Británie spousty vzestupů, pádů či politických proměn a samotná královská rodina se nevyvarovala několika skandálů. Všechny tyto situace však Alžběta II. dokázala ustát se vztyčenou hlavou a u lidí se stále těšila velké oblibě. S její smrtí tak odešel nejen největší symbol britské monarchie, ale také nekonečně oddanosti, noblesy, odvahy, laskavosti či respektované hlavy rodiny. Z této ztráty se bude Velká Británie vzpamatovávat hodně dlouho.

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie smrt Alžběta II. královna královská rodina Buckinghamský palác Liz Trussová Karel III. příčina smrti Princ Philip, vévoda z Edinburghu příčina smrti