Viděli jsme začátek 5. série Hry o trůny: Na kolik akce, sexu a krve došlo?

Populární seriál pokračuje už v pondělí 13. dubna.

Sexuální otevřenost, brutální úmrtí a intriky na každém kroku. Hra o trůny nastavila nový standard televizní zábavy a většina epizod směle dohání celovečerní filmy. Komplikovaný boj o středověké Západozemí si díky tomu vybudoval obrovskou fandovskou základnu. A ta teď netrpělivě čeká na pondělí, kdy se rozjede pátá série.

V zájmu vlastního zdraví tak asi není moc rozumné přiznávat, že v pátek ráno proběhla novinářská projekce její první epizody. Když už si ale člověk přivstal, aby se zašel podívat na psí oči Jona Snowa, ladné křivky Daenerys a pár digitálních draků, proč se nepodělit o pár čerstvých dojmů?

Pátá série Hry o trůny (nepřekvapivě) navazuje na konec série čtvrté. Královo přístaviště tedy smutní nad smrtí Tywina Lannistera, zatímco Tyrion přeplul Úzké moře a chce vypít všechno tamní víno. Oblíbený alkoholik není úplně daleko od Daenerys, která se snaží udržet vládu nad Meereenem a konečně si užívá vášnivé noci s Daariem. No a v neposlední řadě dostane prostor Jon Snow, jenž má za úkol rekrutovat armádu Divokých pro Stannisovy dobyvatelské potřeby.

První díl nové série se krátce zastaví také u Brienne nebo Malíčka. Ti jsou ale spíš součástí „povinného kolečka“ (chybí v něm snad jen Arya), které svižně přepíná mezi Královým přístavištěm, zdí a Meereenem. Už po deseti minutách si člověk uvědomí, jak mu hrdinové vlastně chyběli. I ten největší padouch tu má pochopitelné motivace, i ten největší hrdina se bezradně potácí mezi smyslem pro povinnost a nezbytnými činy. Černobílost postav zkrátka nikam nezmizela, dialogová vytříbenost jakbysmet. A nad tím vším se tyčí čím dál tím lepší vizuální stránka.

Možná si ještě pamatujete, jak skromně Hra o trůny začínala (bitvy se zásadně přeskakovaly!). Už poslední série tyhle skromné začátky drtily velkými armádami, pátá potom vyloženě nešetří epickými výjevy (které se neztratí ani na velkém plátně). Triková města jsou zase o chlup vymakanější a draci výrazně uvěřitelnější. I když se tedy v prvním díle neděje nic, k čemu by byl potřeba tisícihlavý komparz, nikdy nemáte pocit, že za zdí královského paláce akorát končí natáčecí plac.

Připočtěte si k tomu tradiční erotické scény (tentokrát dojde hlavně na chlapecké škádlení), jeden dlouho očekávaný osudový moment a parádní využití (prvního!) flashbacku. Fandové zkrátka dostanou všechno, po čem touží, a i když se toho na úvod zase tolik nestalo, adekvátnější rozjezd jsme si snad ani přát nemohli. Šokující a památné momenty určitě dorazí v dalších dílech!

Sdílejte článek
Štítky armáda Hra o trůny sex zeď John Snow Západozemí Hra o trůny Jon Sníh Brienne

Přečtěte si také