Showbyznys

30. prosince 2015 18:20

Michal Chalupa

Zprávy o falešných úmrtích se šíří internetem: Pochovali Jágra, Novákovou i Gotta. Kdo za tím stojí?

Zemřel Karel Gott, Jaromír Jágr nebo Sandra Nováková. Tyto šokující zprávy jste si v uplynulých dnech mohli přečíst na internetu. Jedná se ale o podvod. Mazaný podvodník se snaží na odkazech na články tvářících se jako seriózní zpravodajství vydělat.

Podle obrázku i nadpisu poplašné články šířící se Facebookem vypadají, jako kdyby pocházeli z běžného zpravodajského webu. Jenže při bližším prozkoumání zjistíte, že se jedná o stránky s podivnými krkolomnými názvy. Podle odborníka podobné weby vznikají za jediným účelem - finančním ziskem. Ti, kteří to dělají, vyvolají velký zájem, přivedou návštěvníky na uměle vytvořené webové stránky, kde bývá umístěna reklama. Podvodníci si mnohdy vydělají desítky tisíc korun během pár dní.

Podobné články

Stránky, na které podvodné články odkazují, patří osmnáctiletému Michalu Prachařovi z Českých Budějovic který byl loni jako první Čechem zplnoletněn, aby se mohl věnovat podnikání na internetu. Mladík se pomocí sms vyjádřil takto: „S články nemám nic společného. O ničem takovém jsme ani nepsali. Někdo se zřejmě snaží zdiskreditovat náš magazín.“ Telefon však mladík nezvedá. I když nelze vyloučit, že je chlapec i se svým webem obětí někoho dalšího, jeho vyhýbavé chování působí přinejmenším podezřele. Pokud by se někdo z poškozených osobností ale rozhodl kontaktovat policii, může autorovi článků hrozit až několikaleté vězení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také