Umělá inteligence uvedla, které lidi považuje za krásné a jaké za ošklivé. Její názor vyvolal velkou diskusi
Umělá inteligence má na kontě další kontroverzi. Tentokrát se snažila rozlišit mezi atraktivními a ošklivými lidmi.
Ačkoliv se v posledních měsících společnost zdánlivě nebaví o ničem jiném než o umělé inteligenci a všem, co s sebou taková technologie přináší, pravdou je, že jsme stále ještě na samotném začátku dlouhé cesty. Jinými slovy, pokud se bojíte, že nás v nejbližší době ovládnou roboti, asi můžete být ještě klidní. K tomu dojde nejdřív tak za 5 let.
Momentálně umělá inteligence slouží maximálně k tomu, aby napsala pár řádků kódu, objednala vám jídlo nebo vytvořila jednoduché grafické portréty podle nějakého zadání, které ale stejně jsou jen mixem jiného umění a jiných umělců. Přesto server Easy Guide AI teď po umělé inteligenci chtěl nakreslit lidi různých etnických skupin tak, aby byli oškliví, obyčejní, hezcí a překrásní. No a z představ AI lze nyní ledacos vyčíst.
⚠️Controversial question:
— Easy Guide AI (@EasyGuideAI) June 26, 2023
Why does AI see Beauty this way?
→ What do you think?
→ What does it mean for millions of companies using AI to create images?#AIart #AIArtworks pic.twitter.com/asbK1ccomG
Převážně by se to dalo shrnout tak, že si umělá inteligence myslí, že čím méně make-upu a čím více neupravené vlasy člověk má, tím je ošklivější. Což je docela kontroverzní pohled. Umělá inteligence taky zjevně preferuje mladší tváře oproti těm starším, menší nosy oproti větším a u černošských modelek dokonce světlejší odstíny kůže oproti těm tmavším. Není divu, že se celý experiment začal následně hojně kritizovat jak na Twitteru, tak třeba i na Redditu.
Je nicméně třeba dodat, že tohle není ani tolik chyba umělé inteligence, jako spíš naší společnosti. To od nás se totiž AI učí, vzdělává, a my do ní sypeme veškeré podněty, z nichž ona následně utváří své závěry. Jinými slovy to, jak umělá inteligence vnímá krásu, napovídá, jak vlastně krásu vnímáme my samotní. A to je zkrátka smutné.