11 obyčejných věcí, které měly mít úplně jiné využití. Věděli jste o tom?
Napadlo vás někdy, že výrobky, které každý den používáte, sloužily k jinému účelu než dnes? Podívejte se na několik vybraných produktů.
Tyto výrobky používají lidé po celém světě, věděli jste ale, že byly původně zamýšleny k úplně jinému způsobu užití? Například modelína od značky Play-Doh nebyla určena pro hraní, stejně tak i původní vynález Thomase Edisona našel své skutečné využití až později.
1. Play-Doh
Ve 30. letech minulého století vynalezla americká společnost Kutol Products flexibilní látku, která měla čistit uhlíkový prach, jenž se zachytával v tapetách na zdech. V mnoha amerických domácnostech se vytápělo uhlím, a tak měl produkt zachytit částice prachu, aniž by poškodil tapetu.
Po druhé světové válce se však začal používat plyn, a tak se stal produkt zbytečným. Vedení firmy si však všimlo, že některé děti používají výrobek jako modelínu, a tak se rozhodlo, že změní směr. Výrobek dostal název Play-Doh a stal se neuvěřitelně populární.
2. Tetovací pero
Světoznámý vynálezce Thomas Edison vytvořil stroj, který nazýval elektrickým perem. Zpočátku bylo využíváno na kopírování formulářů a dokumentů, a tak mělo velkou oblibu mezi obchodníky.
V roce 1891 si však tohoto stroje všiml newyorský umělec a tatér Samuel O´Reilly a částečně ho zmodernizoval k tomu, aby ho mohl používat k tetování. Původní design se příliš nezměnil a přetrvává.
3. Vysoké podpatky
Zpočátku byly boty na vysokém podpatku používány pro jízdu na koni – umožňovaly jezdcům udržet nohy v třmenech. Nyní tento druh obuvi využívají spíše ženy jako módní doplněk.
4. Bublinková fólie
Bublinková fólie byla vynalezena v roce 1957 americkými inženýry Alfredem Fieldingem a Marcem Chavannesem. Chtěli vyrobit omyvatelnou tapetu ze dvou plastových závěsů, které slepili dohromady, a tak se mezi nimi vytvořily vzduchové bubliny.
Tento nápad skončil propadákem, ale vynálezci zjistili, že se jedná o skvělý obalový materiál. Prvním klientem byla firma IBM, která používala tyto obaly k ochraně počítačů během přepravy. Nakonec se tento vynález stal velmi žádaným a je používaný dodnes.
5. Umělé sladidlo Aspartam
Nejznámější umělé sladidlo bylo vyrobeno chemikem Jamesem Schlatterem roku 1965. Původně mělo sloužit k léčbě vředů, ale během experimentu Schlatter Aspartam ochutnal, a zjistil, že je sladký.
O 16 let později se začal výrobek používat jako sladidlo zprvu ve Velké Británii a v USA, později se rozšířilo po celém světě.
6. MTV
Zpočátku měl televizní kanál vysílat pouze hudební videa, ale v průběhu let převzal různé pořady, televizní seriály a karikatury.
7. TLC
To stejné platí i pro televizní síť TLC. Vysílání bylo zahájeno 1972 ministrem zdravotnictví a lidských služeb Spojených státu a NASA. TLC měl být původně vzdělávací kanál, i proto bylo TLC zkratkou pro The Learning Channel.
V průběhu let ale začal vysílat více seriálů, reality show, pořadů o vaření atd.
8. Facebook
Sociální síť Facebook měla být platformou pro studenty Harvardu a byla určena pouze pro komunikaci. V roce 2006 byl však web zpřístupněn všem uživatelům starším 13 let.
9. Potřesení rukou
Předpokládá se, že tento rytířský rituál pochází z gesta, který ukazoval, že rytíři nemají skrytou zbraň. Dnes se potřesení rukou používá k pozdravu, gratulaci či projevu uznání.
10. Hygienické vložky
Tento produkt sloužil původně k zastavení krve u zraněných vojáků. Až v roce 1888 si firma Johnson & Johnson tohoto výrobku všimla a uvedla na trh první dámské menstruační vložky.
11. Telefon
Ano, telefon byl skutečně vynalezen k volání, ale to není dnes jediná činnost, kterou přes náš chytrý telefon vykonáváme. Používá se k surfování po internetu, fotografování, zábavě atd.