Virály

30. března 2020 16:35

sarka.turcekova@gmail.com

11 věcí, které vypadají zdánlivě nebezpečně, ale ve skutečnosti jsou v pohodě! Uhodnete, jestli je horší kráva nebo žralok?

Možná vám nějaké věci přijdou tak nebezpečné, že byste je ani nikdy nevyzkoušeli. Tohle porovnání vám ale otevře oči.

1. Žraloci, nebo krávy?

Přes špatnou pověst, kterou film Čelisti vytvořil pro žraloky, nejde o nejkrvavější zvířata na planetě. Krávy jsou mnohem nebezpečnější než žraloci. Pravděpodobnost zranění krávou je 20krát vyšší než od žraloka.

2. Horská dráha, nebo golf?

Vědci se domnívají, že láska k horské dráze a dalším extrémním věcem závisí na biochemii mozku – lidé s vysokou hladinou dopaminu chtějí neustále dělat něco nebezpečného. Přestože jsou horské dráhy považovány za nebezpečné, statisticky je nebezpečnější hrát golf než se projet na horské dráze. Golfisté mají často vážné výrony. Samozřejmě o tom nikdo nemluví v televizi.

3. Padák, nebo auto?

Podle statistik je řízení auta mnohem nebezpečnější než vyskočit z letadla padákem. Data naznačují, že pouze jeden ze 100 000 skoků vede k nehodě. Jinými slovy, budete muset provést 17 skoků ročně, abyste se přiblížili vašim šancím na zranění při autonehodě.

4. Aligátor, nebo koupel?

Statistiky naznačují, že koupání je mnohem nebezpečnější než koupání v rybníku s aligátory. Je to všechno o naší nedbalosti. Lidé často preferují velmi horké koupele. Podle statistik o aligátorských útocích je počet lidí zabitých ve vlastní koupelně mnohem větší.

5. Blesk, nebo spadnutí z postele?

Kdo by si myslel, že pád z postele je tak nebezpečný? Po dobu 10 let (2004–2014) bylo méně lidí zraněno bleskem než padáním z vlastních postelí. Blesky každý rok zranily asi 250 000 lidí, ale pád z postele je mnohem horší. Obzvláště pro starší lidi.

6. Výtah, nebo schody?

Strach z výtahů se může vyvinout ve skutečnou fobii. Je to těsný prostor. Schody se zdají být mnohem bezpečnější a zdravější. Nebo ne? Podle statistik je však jít nahoru nebo dolů po schodech asi 60krát nebezpečnější než jet výtahem.

7. Horolezectví, nebo obezita?

Podle statistik je horolezectví mnohem bezpečnější než nadváha (a všechny související nemoci). Pokud dodržujete všechna bezpečnostní pravidla, je horolezectví mnohem bezpečnější než jíst rychlé občerstvení a vést sedavý životní styl.

8. Létání, nebo prodlužovací kabel?

Rozptýlíme další strach – strach z létání. Odborníci to nazývají aviofobie. Podle statistik je však létání mnohem bezpečnější než běžné prodlužovací šňůry, které lidé denně používají ve svých domovech.

9. Lev, nebo hroch?

Zdá se, že král zvířat by mohl mít hodného konkurenta. Podle statistik nejsou lvi tak nebezpeční jako ti roztomilí hroši. Navzdory jejich velké váze mohou tato zvířata běžet rychlostí 19 km/h, jsou velmi agresivní a mohou zničit vše, co je v jejich cestě.

10. Snowboard, nebo nábytek?

Snowboarding je jedním z nejnebezpečnějších sportů, hlavně proto, že sportovci nedodržují všechna bezpečnostní pravidla, jak by měli, a protože nepoužívají žádné ochranné prostředky. Ani tento extrémní druh sportu však není tak špatný jako nábytek, který dokáže zranit více lidí.

11. Meteorit, nebo kanál?

Podle statistik je šance na smrt z meteoritu 1 z 10 milionů. Na zemi však existují mnohem nebezpečnější věci než nebeská těla. Například otevřené kanály.


Přečtěte si také