Virály

13. ledna 2020 15:23

sarka.turcekova@gmail.com

11letá dívka má vážnou nemoc, kvůli které ji pořád pálí kůže. Co se jí stalo?

Sotva jedenáctiletá dívka Moana si podvrkla kotník, nikdo si ale tehdy nemyslel, že by zranění znamenalo něco víc než přestávku od její atletické dráhy.

Jenomže dívce se bolesti zhoršovaly a postupně se rozšířily až k rameni. V roce 2013 pak lékaři diagnostikovali dívce syndrom chronické regionální bolesti (CRPS), což je neurologická porucha centrálního nervového systému, která má za následek pálení, bodání a pulzující bolest. Její špatný zdravotní stav bohužel způsobil to, že Moana je teď na invalidním vozíku a trpí neuvěřitelnými bolestmi, které jsou srovnatelné možná s porodními. Dívka to přirovnala k tomu, jako kdyby měla ruce věčně uprostřed ohně. Pravidelně navíc trpí epileptickými záchvaty, které mohou trvat tři a půl hodiny.

Cítí na kůži takovou bolest, jako by ji někdo bodal špendlíky nebo jehlami. Někdy se nedokáže ani pohnout nebo osprchovat si nohu, protože už jen kvůli kapce vody křičí bolestí. Má však horší dny a lepší dny. Jenomže v těch horších se nemůže ani jen přikrýt dekou, protože to bolí. Její rodina se přestěhovala do Sydney, aby mohla vstoupit do rehabilitačního programu, kde strávila 10 hodin denně bolestivou léčbou, kdy se pokoušeli obnovit její nervové dráhy. Může díky tomu znovu chodit, i tak je ale schopná chodit do školy jen dvakrát týdně na několik hodin.

Rodina momentálně doufá, že se jim podaří vybrat jeden milion korun na 12týdenní terapeutický program na klinice Spero v americkém Arkansasu, která úspěšně ošetřila už pět dětí z Austrálie a mohla by to být Moanina poslední šance.


Přečtěte si také