Virály

15. února 2021 20:20

sarka.turcekova@gmail.com

12 typů zaměstnavatelů, před kterými byste měli utéct bez rozmýšlení! Na co nekalého si dávat pozor?

Poměrně velké procento lidí nespokojeno se svou prací. Důvody jsou různé, třeba nízký plat, špatný šéf, žádný osobní nebo profesionální růst. Známe hlavní typy zaměstnavatelů, kterým je dobré se raději vyhnout.

1. Inzerují vágní pozice.

Není dobré znamení, když popis práce neobsahuje název společnosti nebo jméno osoby, kterou můžete kontaktovat. Potřebujete informace o zaměstnavateli, kterého lze snadno dohledat na internetu. Ještě horší je to v momentě, kdy je popis pozice natolik vágní, že popisu práce ani nerozumíte. Je lepší ignorovat příliš dlouhé nebo příliš krátké pracovní nabídky.

2. Nabízejí pouze zaměstnání na částečný úvazek.

Ve skutečnosti na částečných úvazcích není nic špatného. Pokud však hledáte práci na plný úvazek a zaměstnavatel vám řekne, že byste měli začít pracovat na částečný úvazek a později vám dá plný, je tady velká šance, že vám lže. Určitým znamením je například to, když se vyhýbají dotazům ohlendně toho, jak plný úvazek vypadá.

3. Nabízejí jídlo zdarma

Bezplatné obědy a občerstvení nabízené zaměstnavateli často nejsou ničím jiným než mazaným způsobem, jak přimět jejich pracovníky, aby se cítili výjimečně, aniž by dostali větší plat. Je mnohem levnější rozdávat občerstvení než finanční bonusy. Navíc se tím vytváří určitý sociální tlak na to, aby se lidé stýkali s pracovním týmem i mimo pracovní dobu.

4. Ptají se na velmi osobní otázky.

V mnoha zemích jsou otázky týkající se věku, zdraví a manželské nebo finanční situace považovány za neslušné, a proto jsou zakázané. Přesto existují povolání, na kterých se na ně zaměstnavatelé často ptají. Společnosti vědí o tom, že jsou tyto otázky nevhodné, a proto se snaží získat odpovědi různými způsoby. Třeba se ptají, jak jste strávili víkend nebo jak jste cestovali na místo pohovoru, aby zjistili, jestli máte děti nebo auto. Důvodem je často strach z toho, že pracovník odejde rychle na mateřskou dovolenou.

5. Neustále aktualizují své pozice.

Když společnost několik stejných pozic zároveň, existují dvě možná vysvětlení: buď se obchod rozrůstá, nebo zaměstnanci ze společnosti stále odcházejí. V druhém případě to může být kvůli špatnému řízení, obtížným pracovním podmínkám nebo nulovému profesionálnímu růstu. Lidé, kteří pracovali pro takové společnosti, říkají, že je nemožné vydržet tam dlouhou dobu.

6. Hledají univerzálního pracovníka.

Pokud budoucí šéf popíše pracovní pozici jako "bude tu spousta různých povinností" nebo "přijdete na to, jak to vám to půjde", mohlo by to znamenat, že se vás bude snažit přimět, abyste zastali práci, která by jinak byla určená pro skupinu lidí, ne pro jednoho člověka. Je lepší z takové společnosti co nejdříve odejít.

7. Vyhýbají se diskuzi o platu.

Je důležité, aby budoucí zaměstnavatel kladl nejen připravené otázky, ale byl také připraven je zodpovídat. Pokud nebude chtít odpovědět na otázky týkající se vašeho platu nebo toho, v kterých číslech by se mohl pohybovat, bude těžké s takovým člověkem pracovat. Spojení jako "dobrý příjem" nebo "skvělý plat" vám nedávají záruku vůbec ničeho. Nejlepší je z takové společnosti rychle odejít.

8. Nevytvoří komforntní pracovní prostředí.

Odborníci nedoporučují přijmout jakoukoliv pracovní nabídku, pokud jste nenavštívili kancelář společnosti. Špinavá pracoviště a nešťastné tváře ostatních pracovníků toho obvykle řeknou víc než tisíce slov. Věnujte pozornost tomu, v jakých podmínkách byste museli trávit svůj čas.

9. Lžou o pracovních podmínkách.

Další rudou vlajkou je situace, kdy se očekávání a realita vůbec neshodují. Například web společnosti obsahuje fotografie moderní kanceláře, ale ve skutečnosti mají kanceláře špatná světla a hrozné vybavení. Nebo popis říká, že je v centru města, ale pracovní pohovor je bůhví jak daleko.

10. Utrácíte kvůli práci své vlastní peníze.

Zaměstnavatelé, kteří vás žádají, abyste zaplatili za vlastní materiály, dokumenty a karty nebo klíč, jsou často podvody. Existují také lidé, kteří chtějí úplatek za získání zaměstnání. Za uniformu nemusíte platit: mají vám ji dát. Není možné, aby vám takové pracovní místo nabídlo dobré podmínyk a vyhlídky.

11. Lákají kandidáty atraktivními, ale neurčitými metaforami.

Dobrý zaměstnavatel dává kandidátům specifika: co budou dělat, kolik vydělají a jaká jsou pravidla. Abstraktní slova, která mohou znamenat cokoli, však nejsou na místě. Může to znamenat například to, že vás budou nutit dělat věci mimo popis práce, ale nechtějí vám to na rovinu říct. Nebo vás budou nutit často pracovat přesčasy.

12. Jsou ochotni vás hned přijmout.

Velké společnosti vždy zkontrolují informace o svých kandidátech. Pokud je zaměstnavatel připraven najmout osobu bez pohovoru, je to opravdu podezřelé. Když vám někdo řekne, že můžete začít pracovat ihned, pravděpodobně to znamená, že už je zaměstnavatel hodně zoufalý, anebo nemůže sehnat jiné kandidáty, protože o pozici není velký zájem.

Sdílejte článek
Štítky práce kariéra zaměstnavatel pracovní poměr pracovní pozice Internet osobní pohovor plný pracovní úvazek

Přečtěte si také