Virály

29. ledna 2020 15:59

sarka.turcekova@gmail.com

14 věcí, které rozhodně nekupujte, když chcete ušetřit. Která je úplně nejhorší?

Jestli vám alespoň trochu záleží na vaší peněžence, neměli byste kupovat nepodstatné věci, nebo ty, na kterých vyloženě proděláte. Povíme vám, na čem tratíte nejvíc.

1. Nápoje na letištích a nádražích. Zde jsou ceny za kávu nebo sendvič extrémní, přeplatíte o 200 až 2600 procent. Zkušení cestovatelé si koupí občerstvení v blízkosti svého domova a odnesou si je.

2. Značkové sady. Ať je to lego, hračky s motivy Star Wars nebo Harry Potter, platíte za autorská práva. A to bude zahrnuto v ceně. Připlatíte 800 procent.

3. Inkoust do tiskárny. Nová obchodní strategie je jasná. Tiskárny jsou levné, zato náplně do nich už ne. Přeplatíte tak o 300 procent.

4. Bělicí zubní pasta. I když budete mít po drahých zubních pastách akorát v nepořádku dásně, ale zuby vám nevybělí, tak přeplatíte o 400 až 500 procent. Nejlepší je navštívit zubaře a nechat si zuby vybělit tam.

5. Matrace. Podle průzkumů ty nejdražší matrace nestojí za peníze, které za ně lidé platí. Obchody přidávají k ceně tak 50 procent přirážku. Prý je prodávat matračky výhodnější než prodávat jídlo nebo oblečení.

6. Masné výrobky v supermarketech. Jelikož cena masa zahrnuje ještě mzdy pracovníků, přeplatíte se o 200 procent. K mletému masu navíc přidávají tuk a sóju, což zhoršuje chuť masa.

7. Popcorn v kině. Kina nevydělávají na filmech peníze, největší část zisku patří filmovým společnostem. Proto musí zvýšit ceny za jiné věci jako je popcorn nebo hranolky. Přeplatíte se o 1275 procent.

8. Pistácie. Lze je nazvat novým zlatem, protože cena za tyto ořechy roste a poptávka neklesá. Strom pistácie roste jen v určitých oblastech a nese ovoce jen jednou ročně. Přeplatíte o 90 až 1200 procent.

9. Papírové knihy. Náklady na papírové knihy jsou mnohem větší než na ty elektronické. Některá díla lze stahovat online. Za papírovou knihu přeplatíte o 400 procent.

10. Módní digitální spotřebiče. Bez nejnovějších modelů se můžeme snadno obejít. Pokud třeba kávovar splňuje všechno, co od něj potřebujeme, není důvod kupovat nějaký moderní. Navíc by ten starší mohl i déle vydržet. Přeplatíte 100 procent.

11. Dámský účes u kadeřníka. Každý ví, že muži to mají levnější, ať je účes jakýkoliv. Přeplatíte se o 12 až 50 procent.

12. Sklenice vody v restauraci. Zákazníci si často myslí, že ušetřili, pokud si objednají jen vodu. Ve skutečnosti se na vodě přeplatíte o 1150 procent.

13. Olivový olej. Olivový olej je často zfalšován smícháním s levnějšími druhy oleje, takto přeplatíme 50 až 400 procent.

14. Dámské vložky. Přeplatíte asi 875 procent, než kdybyste koupili například menstruační kalíšek nebo látkové vložky.


Přečtěte si také