Virály

21. října 2020 17:36

sarka.turcekova@gmail.com

14leté dívce se podařilo vyvinout molekulu účinnou proti koronaviru! Jakým způsobem může pomoct?

Talentované mladé vědkyni se podařilo přispět k vyvinutí léku proti koronaviru.

Teprve 14letá Anika Chebrolu v americkém Texasu možná našla jednu klíčovou věc, která bude rozhodující v boji proti koronaviru. Anika vyhrála vědeckou soutěž 3M Young Scientist Challenge za svou práci. Anice se podařilo objevit molekulu olova, která se může selektivně vázat na protein viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Nadějný objev byl však spíše výsledkem náhody. Anika se původně snažila pomocí počítačové simulace identifikovat sloučeninu olova, která by se mohla vázat na protein viru chřipky. Fascinovalo ji, že i přes dostupným lékům a vakcínám proti chřipce na ni ročně zemřou tisíce pacientů.

"Dlouho jsem se věnovala výzkumu pandemií, virů a objevování léčiv. Bylo neuvěřitelné, že najednou přišla i skutečná pandemie, která za tak krátkou dobu ovlivnila doslova celý svět. Proto jsem se s pomocí svého učitele zaměřila na virus SARS-CoV-2, "přiznala Anika. Objev mladé studentky překvapil i skutečné vědce. "Její práce byla komplexní, prozkoumala množství databází. Popsala inovativní proces a je skutečně mistryní v komunikaci. Její ochota využít svůj čas a talent na to, aby pomohla v boji s koronavirem, dává všem naději," prohlásila doktorka Cindy Moss, jedna z porotkyň soutěže 3M Young Scientist Challenge.

Anika přiznala, že ocenění a zisk titulu nejlepší mladé vědkyně je pro ni velkou ctí, ale rozhodně to pro ni neznamená konečnou. Ráda by totiž spolupracovala s vědci a výzkumníky, kteří by mohli využít její objev při vývoji skutečného léku proti viru. Už nyní ale ví, že v budoucnu by se chtěla stát lékařkou nebo výzkumnou pracovnicí.

Sdílejte článek
Štítky molekula koronavirus korona PANDEMIE

Přečtěte si také