Virály

19. července 2021 16:36

redakce Prima Lajk

5 děsivých nemocí, které jsou pro lidi prokletím. Jaká je podle vás nejhorší?

Klasické nemoci jako jsou chřipka, angína nebo různé záněty, jsou proti následujícím příkladům procházka růžovou zahradou, a to především proto, že se jich lze po čase zbavit. Na světě existuje několik vzácných chorob, kterými trpí pouze několik stovek lidí. Slyšeli jste o některé z nich?

  1. Sexsomnie. Lidé trpící touto chorobou jsou náměsíční, avšak s tím rozdílem, že místo chození po místnosti se dožadují sexu s člověkem, kterého mají v bezprostřední blízkosti. Častokrát se tedy stane, že i s cizincem, kterého potkají někde na ulici. Děsivé na tom je, že si po probuzení vůbec nic nepamatují.
  2. Kostnatění měkkých tkání. Při tomto onemocnění se část lidského těla mění v kost. Pokud člověk s touto diagnózou utrpí zranění, postižené místo nezačne obrůstat pojivou tkání, ale tvrdou kostí. To má za následek velké bolesti. Jde o nevyléčitelnou nemoc, kterou na světě trpí více než 600 lidí.
  3. Progerie. Jedná se o syndrom předčasného stárnutí. Postiženému způsobuje předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu společně s typickými problémy, se kterými se potýkají staří lidé. Například aterosklerózy, osteoartrózy, osteoporózy nebo nádory. Nemoc má zhruba 160 lidí na celém světě a děti trpící tímto onemocněním většinou přežijí pouze několik let.
  4. Moebiův syndrom. Jedná se o velmi vzácnou genetickou poruchu, která postihuje nervy a svalstvo v obličeji. Lidé s tímto onemocněním nemohou ovládat mimické svaly, takže se nedokážou smát ani brečet. Zároveň se u těchto pacientů později rozvíjí vady řeči, zraku a sluchu. Nemoc se zatím nedá zcela vyléčit, ale lékaři jsou již schopni pacientův obličej částečně rozpohybovat intenzivní fyzioterapií, která je však dlouhodobá a velice náročná.
  5. Fatální familiární insomnie. Tomuto onemocnění se někdy přezdívá také smrtelná rodinná nespavost, protože sužuje pouze několik rodin na celém světě. Neexistuje na ni lék a v podstatě to znamená, že pacient s touto chorobou postupně ztrácí schopnost spát. Postižený člověk pak trpí halucinacemi či záchvaty paniky. V poslední fázi má problémy s komunikací a do několika měsíců upadá do kómatu a následně umírá…
Sdílejte článek

Přečtěte si také