Virály

11. prosince 2019 14:28

sarka.turcekova@gmail.com

5 důvodů, proč byste si neměli obkládat záchodové prkénko na veřejnosti toaleťákem! Proč to hned přestat dělat?

Používat záchod na veřejném místě může být někdy docela výzva, hlavně když si potřebujete sednout. Jestli si ale myslíte, že toaletní papír na záchodovém prkénku pomůže, jste na omylu.

Spousta lidí dává raději přednost svému záchodu v pohodlí domova. Když jsou ale na veřejném místě, třeba na pracovišti nebo v restauraci a už opravdu „musí“ použít záchod, tak vymyslí nejrůznější věci, jen aby se vyhnuli sezení na špinavém záchodovém prkénku. Je tady ale takový malý problém. Mikroby se nacházejí na celém záchodě. Nejenom na prkénku, ale také na toaletním papíru. Ve skutečnosti tedy když si obložíte mísu, počet mikrobů se spíš zdvojnásobí.

Fekální bakterie se dostanou do vzduchu pokaždé, když spláchneme. A usadí se i na toaletním papíru. Papír totiž výborně absorbuje a je skvělý pro množení bakterií. Přikrytí toaletního prkénka papírem znamená prostě jen překrýt kontaminovaný povrch jiným kontaminovaným materiálem. Jak to tedy vyřešit? Dle expertů je nejlepší vůbec si nesedat. Ovšem, když už to jinak nejde, radí nosit s sebou například vlhké kapesníky, čímž se povrch alespoň trochu očistí a je to rozhodně lepší, než mísu obložit.

Paradoxně ale záchodové prkénko není místo, které je nejvíc špinavé – mnohem hůř jsou na tom kliky, konce toaletních papírů či hmatla na umyvadlech. Toalety samotné přicházejí zřídka do kontaktu s naší kůží. Navíc pokud máte zdravý imunitní systém, je jen malá šance, že byste něco chytili ze záchodového prkénka. Většina virů a bakterií dokáže přežít na sedátku jen velmi krátkou dobu. Infekce by hrozila v případě, že by se bakterie nějak dostaly přímo do vašeho uretálního nebo genitálního traktu, což je ale docela nepravděpodobné.


Přečtěte si také