Virály

29. března 2021 22:16

sarka.turcekova@gmail.com

54letý muž pokořil nový světový rekord v zadržování dechu! Uhádnete, kolik minut vydržel nedýchat?

Muž z Chorvatska dokázal vytvořit nový světový rekord v nejdéle zadrženém dechu pod vodou.

Budimir Buda Šobat, 54letý muž z Chorvatska, předvedl neuvěřitelný výkon v bazénu ve městě Sisak pod dohledem lékařů, reportérů a příznivců. Napřed strávil několik minut hyperventilací čistého kyslíku, aby zvýšil okysličení těla, a poté strávil téměř půl hodiny lícem dolů v bazénu, aniž by přišel o vzduch. Pro běžného smrtelníka to zní téměř nemožně, ale tento chorvatský odvážlivec měl za sebou několik let tréninku a dobrou kondici. Před několika lety se Budimir vzdal své vášně, kulturistiky a statického potápění a brzy se stal jedním z 10 nejlepších statických potápěčů na světě. Před třemi lety se mu podařilo prolomit 24minutovou hranici, ale tento víkend překonal svůj vlastní Guinnessův rekord tím, že pod vodou strávil šílených 24 minut a 33 sekund.

Současný světový rekord v oblasti statické apnoe, disciplíny, která vyžaduje, aby byly dýchací cesty ponořeny s tělem buď pod vodou nebo na povrchu, trvá 11 minut a 54 sekund. Ten udal v roce 2014 Branko Petrovic v Dubaji. To je však pro Šobata směšné, když dovede nedýchat mnohem déle. I když čistý kyslík zjevně dělá obrovský rozdíl, o čemž svědčí časový rozdíl mezi těmito dvěma záznamy, 24 minut a půl je stále šíleně dlouhá doba strávená pod vodou bez nadechnutí. Vyžaduje to roky přípravy a tréninku, aby tělo přečerpávalo okysličenou krev velmi pomalou rychlostí, a uchovalo si tak po dlouhou dobu kyslík.

I za pomoci přípravy čistého kyslíku přichází statická apnoe s vážným rizikem pro tělo, zejména pro mozek, který je zbaven normální hladiny kyslíku. Asi po 18 minutách začne Šobat pociťovat nedobrovolné kontrakce, svalové křeče kvůli nedostatku kyslíku, takže se na ně 54letý zaměřuje a počítá je jako způsob udržení vědomí.

Budimir Buda Šobat se vždy snažil posunout hranice toho, co fyzicky považuje za možné, je to možná i z důvodu, že jeho 20letá dcera Saša, od dětství bojuje s dětskou mozkovou obrnou, autismem a epilepsií. Jeho pokus měl také humanitární aspekt, protože pomohl získat finanční prostředky pro děti Sisaku, oblasti vážně zasažené silným zemětřesením, které v prosinci 2020 otřáslo Chorvatskem.

Sdílejte článek
Štítky Chorvatsko Dubaj světový rekord trénink Sisak nový světový rekord zadržování dechu plavecký bazén

Přečtěte si také