Virály

1. září 2020 11:40

sarka.turcekova@gmail.com

7 věcí, které vám mohou zachránit život! Co dělat při útoku včel a jak sehnat vodu v lese?

Nikdy nevíte, do jaké šílené situace se dostanete a jaká situace vám může pomoct nejvíce.

Zachraňte se před rojem vos

V případě, že vosy nebo včely nejsou agresivní, je nejlepší nedělat žádné unáhlené pohyby a pomalu odejít. Pokud však narušíte vosí hnízdo nebo úl, nebraňte se, to je rozzuří. Vběhněte do nějaké budovy a zavřete dveře. Pokud kolem není žádná budova, nejlepší možností je utéct. Sice jsou neuvěřitelně rychlé, ale nedokážou odletět daleko od svého domova, díky čemuž vás přestanou pronásledovat. Neschovávejte se do vody. Hmyz není hloupý a počká, než se dostanete zpátky na pevninu.

Zůstat v bezpečí, když řádí tornádo

Tornáda (nebo vichřice) jsou vždy v pohybu. Pokud to vypadá, že se nehýbou, znamená to, že jdou k vám. Pokud se tornádo vzdaluje od vás, bude se postupně zmenšovat. Je lepší se schovat v prostoru bez oken, suterén je nejlepší volba. Pokud poblíž nejsou žádné budovy, ale máte auto, můžete zkusit odjet od tornáda. Auto je rychlejší než vichřice, ale jeho použití by mělo být poslední možností, protože tornádo může neočekávaně změnit svoji trajektorii.

Nouzová situace na přeplněném místě

Ať už jste v divadle, klubu, nebo na koncertě, nezapomeňte se při vstupu do budovy rozhlédnout a najít nejbližší nouzový východ. V případě nouze se dav rozběhne k hlavním dveřím, což způsobí zablokování. Bude mnohem snazší vyjít z nouzového východu.

Pokusit se zachránit topícího se

Existují případy, kdy se lidé utopili, když se snažili zachránit někoho jiného. Topící se instinktivně zkouší použít vaše tělo k obnovení dechu, nemyslí však na to, že by vás mohli zbavit dechu. K záchraně těchto lidí je nutný dobře vyškolený a dobře vybavený plavčík. Pokud v okolí není nikdo, kdo by vám mohl pomoci, kromě vás, a máte pocit jistoty ve svých dovednostech, vezměte hůl nebo jiný předmět, který budete moci natáhnout topící se osobě.

Voda vymačkaná z mechu

Pokud jste ztraceni v lese a nemáte vodu, nejbezpečnější a nejčistší možností je použít vodu vytlačenou z mechu. Tato voda bude samozřejmě špinavá a je lepší ji vařit, ale je to mnohem lepší než pít vodu z rybníku nebo z louže.

Útok zločince

Pokud vás útočník nutí někam jít, za žádných okolností to nedělejte. Křičte tak hlasitě, jak jen můžete, aby vám lidé věnovali pozornost.

Když se přestanete v horku potit

Zpočátku se silně potíte a budete cítit velkou žízeň. Pokud máte tyto příznaky, ale přesto zůstáváte na slunci, brzy se přestanete potit. Pokud k tomu dojde, znamená to, že máte úpal. Okamžitě byste měli vyhledat pomoc. Úpal může vést k nevratnému poškození mozku. Musíte se pokusit ochladit tělo a vypít více vody.

Sdílejte článek

Přečtěte si také