Virály

4. února 2019 16:59

redakce Prima Lajk

9 varovných signálů z jazyka, podle kterých poznáte, že je s vaším zdravím něco v nepořádku

I podle jazyka můžete poznat hrozící nemoc či oslabenu imunitu. Co znamenají jednotlivé věci?

Červená barva

Červená barva značí nedostatek vitamínů. Může to znamenat, že nemáte dostatek železa a B12.

Černý nebo hnědý plak

Může to vypadat děsivě, ale mnohdy to značí pouze nedostatečnou ústní hygienu, kouření nebo příliš mnoho pití kávy či černého čaje. Používejte proto ústní vodu a čistěte si kartáčkem nejenom zuby, ale také jazyk.

Bílý plak

Bílý plak, který připomíná sýr cottage může být znak infekce či bakterií. Důvodů však může být víc. Špatný imunitní systém, vysoký krevní tlak, diabetes či antibiotika. Rozhodně doporučujeme navštívit doktora.

Svraštělý jazyk

Může být známka stárnutí. Ano, i váš jazyk pomalu stárne. Většinou je vše v pořádku, ale pokud nemáte dostatečnou ústní hygienu, může se vám tam dostat infekce. Ta se dá vyléčit dostupnými prášky. Zde opět neváhejte navštívit lékaře.

Malé bílé skvrny

To může znamenat, že je ve vašich ústech něco, co dráždí pokožku. Například to může způsobit zub, který se vám dře o jazyk. Nejčastěji jsou tato místa způsobena zvýšenou produkcí buněk u lidí, kteří kouří. Pokud místa nezmizí během několika týdnů, je důležité, abyste navštívili lékaře a ten vám provedl všechny potřebné testy.

Červené skvrny a pupínky

Může se jednat o velmi závažný problém. Neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Pálení jazyka

Příčinou může být menopauza. Často se vyskytuje u žen, které procházejí hormonálními změnami. Dalším důvodem může být špatně zvolená zubní pasta, jelikož vám některá z přísad může vadit.

Hrbolatý jazyk

Toto je vcelku ojedinělé, ale neznačí to žádný problém. Pokud nemáte bolesti, není třeba tomu věnovat velkou pozornost.

Bolestivé vředy

Vředy jsou signálem stresu a slabého imunitního systému. Obvykle zmizí během 2 týdnů. V opačném případě doporučujeme navštívit lékaře. Také byste měli mít kvalitní odpočinek a pečovat o své zdraví.

Sdílejte článek
Štítky nemoc jazyk zdraví

Přečtěte si také