Virály

18. října 2022 11:22

redakce Prima Lajk

Aktivistka, která vychrstla polévku na van Goghův slavný obraz, promluvila. Co hloupého řekla?

Ekologická aktivistka polila slavný obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha. Nyní zpytuje své svědomí.

Poslední měsíce se s podivnými činy ekologických aktivistů roztrhl pytel. Jeden z posledních nepochopitelných činů, jak na sebe upozornit, je už však do nebe volající. Dvojice demonstrantek z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) protestující proti změně klimatu před pár dny v londýnské Národní galerii polila slavný obraz Vincenta van Gogha Slunečnice rajčatovou polévkou.

Ihned po bizarním protestu si ženy přilepily ruku ke zdi a zakřičely: „Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?“ Následně byly aktivistky zadrženy policií a obviněné z podezření spáchání trestného činu poškození cizí věci a vloupání. Obraz od nizozemského umělce byl podle galerie chráněn sklem, a tak naštěstí nebyl poškozen, což se o jeho rámu říct nedá.

Nyní jedna z demonstrantek veřejně vystoupila a vysvětlila, proč se rozhodla zaměřit právě na slavný obraz Slunečnice. „Na obraze nevznikla absolutně žádná škoda, protože byl za sklem. Nikdy, opakuji nikdy, by nás nenapadlo to udělat, kdybychom nevěděly, že je chráněný sklem,“ bránila se aktivistka.

„Uznávám, že celá akce vypadá trochu směšně, ale děláme to proto, abychom rozvířily diskusi a abychom upozornily na otázky, na kterých záleží,“ odůvodnila bizarní čin. Jak se zdá, polévkový protest diskusi opravdu rozvířil, je ale otázka, zda to bylo ku prospěchu věci, či nikoli. Pro širokou veřejnost je totiž tento čin stále nepochopitelný a ekologickému hnutí spíše uškodil.


Přečtěte si také