Virály

4. ledna 2021 15:33

sarka.turcekova@gmail.com

Během očkování proti koronaviru nepijte alkohol, varují experti! Co by se mohlo stát?

Špičkový imunolog varoval lidi, aby v době, kdy dostávají vakcínu proti koronaviru, nepili alkohol, protože to může snížit reakci těla.

Doktor Ronx Ikharia provedl experiment týkající se účinků alkoholu na krev účastníků tím, že odebral vzorky před a po vypití tří sklenic prosecca. Zjistil, že tyto tři sklenice snížily hladinu lymfocytárních buněk až o 50 procent. Profesorka imunilogie Sheena Cruickshank z Manchesterské univerzity uvedla, že toto snížení počtu lymfocytů může snížit účinnost vakcíny. Proto odborníci vyzývají lidi, aby se v době očkování vzdali alkoholu. Jen tak bude očkování účinné naplno. Aby to tak bylo, je potřeba noc před tím a potom dodržet abstinenci od alkoholu.

Lymfocyty tvoří přibližně 20 až 40 procent našich bílých krvinek a mají v imunitním systému zásadní význam. Vláda má více než půl milionu dávek přípravku Oxford/AstraZeneca připravených k okamžitému zavedení a další desítky milionů budou dodány v následujících týdnech a měsících, jakmile bude šarže zkontrolována agenturou pro regulaci léčivých přípravků a zdravotnických výrobků (NHS). Jde o stěžejní okamžik v boji proti koronaviru. Prostřednictvím svého plánu dodávek vakcín dělá NHS vše, co je v jejích silách, aby co nejrychleji zaočkovala ty nejohroženější.


Přečtěte si také