Virály

1. února 2023 15:45

redakce Prima Lajk

Bohatá firma chce oživit dva vymřelé druhy zvířat. Dočkáme se skutečného Jurského parku?

Společnost plánuje pomocí pokročilé technologie oživit vymřelé druhy zvířat.

Pták dodo neboli dronte mauricijský nebo taky blboun nejapný – tak to je jeden ze dvou vyhynulých druhů zvířat, které se teď společnost Colossal Biosciences rozhodla přivést zpátky na svět. Na své úsilí hodlá firma vynaložit nemalé prostředky, údajně chce investovat až 225 milionů dolarů, aby pomocí pokročilé technologie oživila nejen doda, ale taky předchůdce slonů, obrovitánské mamuty.

V případě blbouna se jednalo o vyhlazení lidským přičiněním, kdy lidé ptáky lovili tak intenzivně, až na ostrově Mauricius žádní nezbyli. A o co se nepostarali samotní lidé, to zvládly krysy nebo prasata, jež si lidé převezli na exotický ostrov sebou. Ptáci tak nevydrželi ani dvě stě let společné existence. K prvnímu střetu došlo v roce 1507, v roce 1681 už druh na světě neexistoval.

Co se mamutů týče, tam je situace maličko komplikovanější. Ti totiž vymřeli v podstatě už před 10 tisíci lety, definitivní zbytky mamutů pak byly vyhlazeny před 4 tisíci lety. Proč přesně se tak stalo, to momentálně nedokážou určit ani samotní odborníci. Pravděpodobně šlo ale o kombinaci několika faktorů, mezi kterými byli znova lidé – konkrétně lovci.

Společnost nyní zkoumá způsoby, jak pozměnit existující DNA živých zvířat tak, aby dokázala porodit zvířata jiná. Výzkum je ale ve velmi raných fázích, rozhodně tak nečekejte, že k otevření skutečného „Jurského parku“ s ptáky dodo, mamuty a bůhví čím ještě dojde nějak brzy.


Přečtěte si také