Virály

15. července 2021 09:35

redakce Prima Lajk

Červenec ve znamení měsíce bez plastu. Jaký dopad to bude mít na planetu? Budete se hodně divit!

Miliony lidí po celém světě se zapojilo do výzvy měsíc bez jednorázového plastu. Jak velkou službu tím udělají planetě Zemi?

Žijeme v době plastové a jednorázový plast je bohužel součástí našeho každodenního života. Znečištění planety je už dlouho velké téma, kterému se věnují ekologové po celém světě, nyní se však problém ještě více prohlubuje. Jen během roku 2020 vstoupila do našich oceán více než miliarda roušek a respirátorů v důsledku pokračující pandemie, a to je jen pomyslná špička ledovce.

S ohledem na tuto skutečnost vznikla v roce 2011 ekologická výzva s názvem Plastic Free July, která má jednoduchý cíl – redukovat během měsíce červenec užívání jednorázových plastů. Zprvu začala výzva jen jako „zkouška vůle“ Australanky Rebeccy Prince-Ruiz, ale později se k ní začalo připojovat čím dál více lidí, až se z ní stal světový trend.

Připustila však, že „začátky byly obtížnější, než jsem si myslela. Díky odhodlání a podpoře mých kolegů, kteří se podíleli na výzvě, se mi však podařilo uvědomit si, co je důležité, a to je záchrana planety,“. Podstatné je začít u sebe a nečekat na zázrak, protože i malá změna může mít obrovský dopad. Důkazem je i to, že za předchozí rok se díky měsíční výzvě snížil plastový odpad na skládkách o neuvěřitelných 4,2 miliony tun a zabránilo se vytváření 900 milionů kilogramů jednorázových plastů, a to se jedno o omezení plastu na pouhý měsíc!


Přečtěte si také