Virály

15. prosince 2020 11:47

sarka.turcekova@gmail.com

Chlapec si půjčil máminu kreditku a utratil přes 340 tisíc za počítačové hry! Co mu na to řekla?

Jen šestiletý chlapec si tak trochu vypůjčil kreditku svojí mámy a ta byla v šoku, když zjistila, kolik utratil za hraní Soníka.

Šestiletý syn začal pařit videohru Soníka přes aplikaci Apple, jenomže byl přihlášený přes účet svojí mámy, takže jí v průběhu června tak trochu vybílil účet. Zakoupil si totiž celou řadu doplňků do hry v ceně od dvou do sto dolarů – v přepočtu asi od 40 do 2 000 korun. Za jeden tak takhle chlapec utratil třeba 54 tisíc korun za peníze svojí matky, aniž by si uvědomoval, co doopravdy dělá. Až v říjnu si jeho matka uvědomila, že dluží společnosti Apple kolem 340 tisíc korun, které utratil její malý syn, když si tam užíval paření her. Napřed ale vůbec netušila, že si to koupil její syn, takže si myslela, že jde o podvod, peníze totiž mizely skrze její Paypal účet. Kontaktovala proto společnosti Apple a postupně přišli na to, co se doopravdy stalo. Snažila se situaci nějak vyřešit, jenomže společnost jí řekla, že jelikož nezavolala do 60 dnů od zaplacení, nemůžou s tím už nic dělat.

Navíc způsob, jakým byly poplatky strhávány, téměř znemožňoval matce zjistit, že to bylo strženo právě kvůli hrám. Teď už je pozdě. Žena sice připouští, že nepřijala žádná preventivní opatření, aby tak zabránila svému synovi používat její bankovní údaje ve hře, ale přesto věří, že za to mohou hry a společnosti, které za nimi stojí. A protože byla kvůli pandemii od března až do září bez práce, tak tyto náklady velmi zasáhly rozpočet celé jejich rodiny. Od společnosti Apple se jí nedostalo žádné podpory a věří, že by měli spolupracovat v případě, že z jejího účtu zmizely takové obrovské částky. To se ale nestalo. Také si myslí, že hry jsou pro děti nevhodné, a dozvěděla se, že i v herní komunitě jsou kontroverzní, protože byly navrženy tak, aby se pro děti staly návykovými a podporovaly nutkavé chování – na podobném principu funguje hazard v kasinu.

Zjistila, že rozhodně není sama, kdo má podobný problém. A oslovili ji další rodiče s podobnými příběhy, které pro ně měly dokonce ještě mnohem horší finanční důsledky. Navíc ani přes neobvyklé poplatky na jejím účtě Apple nesputil žádnou pauzu nebo jí nepřišlo oznámení. Když však zpochybnila nákupy, varovali ji, že mohou úplně smazat její účet, pokud se něco takového stane znovu. Přitom Apple a Sega ukazují vzájemně prstem na sebe, přičemž ale Sega hry navrhla tím způsobem, aby byly pro děti návykové, a Apple tyto hry dětem tlačí. Společnosti se k situaci zatím nevyjádřily.


Přečtěte si také