Desítky ruských vojáků se pokusily o vzpouru. Odmítli válčit a teď je čeká vězení

Desítky vojáků ruské federace odmítlo bojovat. Co je nyní čeká?

Ať už ta válka skončí. Tak zhruba něco takového si přeje nejen většina západního světa, ale nejspíš i tisíce ruských vojáků. A desítky z nich to teď daly docela dost veřejně najevo. Zhruba 60 členů paravojenské jednotky čekajících na hranicích Běloruska s Ukrajinou se totiž rozhodlo neuposlechnout příkazů a nezapojit se do války, takže byli navráceni zpátky na svou základnu v Rusku, kde byli zadrženi a nyní jim hrozí krátký soud a dlouhé vězení.

Podle zpravodajských služeb se jedná o poměrně elitní tým vojáků, napříč tomu, že se tak postavili proti příkazům Moskvy, je s nimi nakládáno docela s respektem. Většina z nich je tak v současnosti rovnou propouštěna a nikoli souzena – to údajně čeká jenom na pár z nich.

Důvodem ale může být i přehlcení systému, poněvadž tato jednotka prý zdaleka není jediná, kdo neuposlechl příkazů a rozhodl se postavit proti válce na Ukrajině. Neochota vojáků válčit za svůj vlastní stát by tak brzo mohla v Rusku způsobit poměrně velký problém. Zejména, pokud by Rusko chtělo konflikt, v němž momentálně prohrává, protahovat.

Sdílejte článek
Štítky válka vojáci invaze Ukrajina vzpoura Rusko rozkazy

Přečtěte si také