Virály

16. října 2018 13:30

redakce Prima Lajk

Děsivá zpráva pro všechny Čechy! Klimatické změny podle vědců mohou vést k nedostatku piva. Jak je to možné?

Připravte se na nejhorší, sucha a vedra v budoucnu způsobí nejen nedostatek piva, ale i jeho výrazné zdražení!

Varování před klimatickými změnami se na nás valí ze všech koutů čím dál tím častěji. Tahle informace, kterou přinesla nová studie zveřejněná právě dnes v časopise Nature Plants, je ale skutečně alarmující především pro milovníky „tekutého chleba“. Vědci v ní totiž odhalili, že extrémní sucha a vlny veder vyvolané změnou klimatu by mohly dramaticky snížit úrodu ječmene po celém světě. Důsledkem by mohl být globální nedostatek piva, prudký pokles jeho spotřeby a s tím spojený nárůst cen tohoto moku.

Vědci odhadují, že klimatická změna má potenciál snížit spotřebu piva na celém světě až o 16 %, což by pravděpodobně vedlo k tomu, že by se jeho průměrná cena mohla až zdvojnásobit. Ani méně hororové scénáře nejsou příliš optimistické. Ty počítají s poklesem spotřeby piva o 4 % a nárůstem cen o 15 %. Nejhorší na celé situaci je, že pivo v takovém případě nejvíce podraží v zemích s bohatou pivní kulturou a historií, mezi něž se vedle Belgie či Německa řadí právě i Česko.

Dabo Guan, spoluautor studie a profesor ekonomiky klimatických změn na University of East Anglia v britském Norwichi uvedl, že cílem výzkumu není povzbudit lidi, aby pili více piva, dokud můžou, ale přesvědčit je, že pokud si chtějí pochutnávat na tomto nápoji i nadále a za podobnou cenu, měli by aktivně spolupracovat na zmírnění klimatických změn. Zkuste to tedy brát jako varování a myslete na to, že situace je opravdu vážná a sebemenší krok k její nápravě je důležitější, než se na první pohled zdá.


Přečtěte si také