Virály

29. května 2019 14:57

redakce Prima Lajk

DĚSIVÝ EXPERIMENT: Vědci vytvořili hybrid prasete a člověka. Jak se jim to proboha povedlo?

Jedním slovem šílené. Vědci v rámci experimentu vložili lidské buňky do prasečího embrya. Vytvořili tak první hybrid prasočlověka vůbec.

Vědcům se podařilo přenést lidské buňky do prasečího embrya, přičemž buňky v tomto embryu přežily a dále se množily. Tím vytvořili hybrid prasočlověka. Smísené embryo pak vložili do dělohy náhradní matky – prasete. Čekali pak, jestli embrya vstoupoí do prvního trimestru a podařilo se. V obou embryích se vyvinuly prekurzory některých orgánů jako je srdce nebo játra. V těchto embryích se objevil malý počet lidských buněk – přibližně na 10 tisíc hybridních buněk jedna lidská.

Takový hybrid označujeme jako mezidruhovou chiméru. Experimenty jsou teprve na počátku. Experti ale věří, že díky tomuto objevu bude možné jednou pěstovat v laboratořích lidské orgány, které budou určeny k transplantaci pro čekatele. „Jediným cílem výzkumu a experimentů s klonováním chimér je zjistit, jestli je možné pomocí kmenových buněk a technologie na úpravu genů vytvořit geneticky shodné lidské tkáně a orgány,“ uvedl Juan Carlos Izpisua Belmonte, člen výzkumného týmu ze Salkova institutu biologických studií v Kalifornii.

Život hybridních zárodků byl kvůli možným etickým problémem po 28 dnech ukončen.

Sdílejte článek

Přečtěte si také