Virály

14. května 2019 15:29

redakce Prima Lajk

Děti páchají kvůli chytrým telefonům více sebevražd, tvrdí nová studie! Proč byste jim měli vzít mobil?

Vedou chytré telefony k sebevraždě?

Vůbec poprvé se celá generace mladých lidí ocitá ve světě zcela kontrolovaném sociálními sítěmi a jejich dostupností skrz chytré telefony. Ať už je milujete, nebo naopak nenávidíte, nikdo nemůže popřít, že chytré telefony pomalu ale jistě přebírají vládu nad našimi každodenními životy. Příkladem budiž nákupní aplikace, randící aplikace, chatovací aplikace, a další. Není tedy divu, že za poslední pět let se duševní zdraví mladých teenagerů drasticky zhoršilo. A psycholožka Jean Twenge teď tvrdí, že ví proč.

Podle nové studie mají chytré telefony katastrofické dopady na mentalitu mladých lidí, především těch narozených v polovině 90. let. Kvůli svým chytrým telefonům se totiž cítí neustále ve stresu a často také osaměle, což má za následek rostoucí počet sebevražd u této věkové skupiny. Jenom za posledních pět let se procento lidí s depresí zvedlo u teenagerů v USA o 33 %. Počet pokusů o sebevraždu pak vzrostl o 23 %. Nejhorší je to pak u statistiky počtu sebevražd dětí ve věku 13 – 18 let. Zde to stouplo o 31 %. Za to samé období přitom rekordní množství 75 % všech amerických teenagerů vlastnilo smartphone.

Jistě, někteří z těchto teenagerů by trpěli depresemi a přemýšleli o sebevraždě i bez asistence od svých chytrých telefonů. Právě stres, nervozita a strach z osamění umocněný sociálními sítěmi skrz chytré telefony je ale stále natolik nebezpečný, že si s ním velké procento teenagerů zkrátka neví rady. Řešení? V tuhle chvíli je reálných možností málo. Důležité je věnovat pozornost svému okolí, nabízet pomoc těm, kteří o ni požádají, a v případě deprese se obrátit na odborníky nebo blízkou osobu u které víte, že vám pomůže. Ať už je to rodič, kamarád, nebo přítel/přítelkyně. Přestože to tak podle počtu nových zpráv za poslední hodinu na vašem displeji občas nevypadá, vážně nejste na tom světě tak sami, jak by se mohlo zdát. Bude líp.


Přečtěte si také