Virály

25. března 2021 13:36

redakce Prima Lajk

Drsné následky pandemie! 7 z 10 lidí není zcela zdravých ani pět měsíců po propuštění z nemocnice

Pandemie koronaviru si vybírá větší daň, než by se na první pohled mohlo zdát.

S následky pandemie se budou lidé a společnost jako taková vypořádávat ještě několik let poté, co se nám všem podaří vyhrabat z nejhoršího, naočkovat dostatek lidí a znovu vše otevřít. A nemáme tím teď na mysli pouze finanční následky, nová studia teď totiž odhalila, že dokonce i uzdravení lidé ještě pět měsíců po propuštění z nemocnice stále trpí zdravotními problémy.

Podle studie 7 z 10 lidí, jež skončili hospitalizovaní s covidem, trpí necelý půl rok po propuštění trvalými zdravotními problémy, které nikdy zcela neodešly. Co je ale možná ještě děsivější, že každý pátý člověk musel změnit práci nebo o práci úplně přišel, protože už mu ji zdraví nedovolilo nadále vykonávat. Nejvíce se to pak podle všeho týká žen ve středním věku, které před covidem trpěly například cukrovkou, astmatem či jinou chronickou nemocí. Mezi trvalé symptomy, které pak po uzdravení u pacientů přetrvaly, patří například nízká kvalita spánku, bolest svalů, natékání, docházení dechu, krátkodobé ztráty paměti nebo zpomalené myšlení.

I z tohoto důvodu se experti shodují na tom, že je stále třeba dodržovat veškerá doporučená opatření, vyhýbat se kontaktu s nakaženými lidmi, mýt si ruce, nosit respirátor a jakmile to bude možné – nechat se naočkovat. Nebezpečí takových zdravotních následků je totiž momentálně u lidí až příliš velké na to, aby se svým zdravím jakkoli riskovali.

Sdílejte článek
Štítky nemoc zdraví nemocnice pandemie následky koronavirus COVID-19 Covid PANDEMIE pandemie covidu-19 zdraví

Přečtěte si také