Virály

13. října 2020 13:00

sarka.turcekova@gmail.com

Facebook umožňoval sdílet fotky sexuálně zneužitých dětí! Co s tím slavná stránka udělala?

Facebook umožňoval svým uživatelům sdílet fotky sexuálně zneužívaných dětí. Loni zachytily tenhle průšvih americké technologické firmy.

Porušení zákona se týkalo neuvěřitelných 94 procent ze 69 milionů obrázků. Toto číslo bylo hodně zdůrazněno a sedm zemí včetně Velké Británie a USA vydalo prohlášení varující před negativními dopady „end-to-end“ šifrování. To funguje tak, že nikdo kromě odesílatele a příjemce nemůže zprávu upravit ani zobrazit, pokud tito dva lidé neukážou konverzaci někomu jinému. Používá se už momentálně u WhatsAppu, který také vlastní Facebook. Ale firma má v plánu jej převést na zprávy Instagram Direct a facebookový Messenger.

I když je cílem chránit soukromí uživatelů, tak se donucovací orgány bojí, že by to mohlo bránit jejich ochraně dětí a rozkrývání pedofilů na interetu. Facebookem v roce 2019 kolovalo na 69 milionů snímků sexuálně zneužívaných dětí. Tyto byly nahlášeny Národnímu centru pro pohřešované a zneužívané děti (NCMEC). Podle úředníků ty nejhorší obrázky byly právě na Facebooku. Bojí se ale, že jejich hlášení by mohlo poklesnout na nulu, pokud dojde k šifrování typu „end-to-end“.

Ve Velké Británii existuje údajně nejméně 300 000 lidí, kteří jsou vystaveni riziku sexuálního ohrožení dětí. Zprávy o on-line obrázcích v uplynulém roce vedly k tisícům zatčení a předpokládá se, že ochránily 6 000 dětí. Vláda Spojeného království požádala proto společnost Facebook, aby přehodnotila své plány šifrování spolu s úředníky z USA, Austrálie, Nového Zélandu, Kanady, Indie a Japonska. Vyzývají k přijetí dalších opatření veřejné bezpečnosti a k ​​tomu, aby orgány činné v trestním řízení a vlády měly přístup k obsahu.

Mluvčí společnosti Facebook uvedl, že dlouho tvrdili, že šifrování typu „end-to-end“ je nezbytné k ochraně nejvíce soukromých informací lidí. Ve všech zemích dávají lidé přednost šifrovaným zprávám typu „end-to-end“ v různých aplikacích, protože jejich zprávy jsou chráněny před hackery, zločinci a cizím zásahem. Uvidíme, jak to dopadne...


Přečtěte si také