Virály

28. července 2022 18:07

redakce Prima Lajk

FOTO: Chlapci se během koupání dostal do těla parazit požírající mozek. Teď bojuje o život

Teenager z Floridy bojuje o život poté, co se mu do těla dostal smrtící sladkovodní parazit.

Caleb Ziegelbauer si šel zaplavat do jezera, a právě to se mu stalo osudným. Během toho se mu totiž nosem dostala do těla améba Naegleria fowleri. Jedná se o jednobuněčný organismus, který žije primárně ve sladké vodě a nevadí mu vysoké teploty až do 45 °C.

Třináctiletý chlapec se byl koupat v plážovém parku Port Charlotte a pět dní nato byl převezen do nemocnice, protože začal trpět halucinacemi a byl dezorientovaný. Lékaři pak zjistili, že příčinou je právě tento nebezpečný parazit. Znepokojivější je fakt, že pokud v sobě člověk tohoto parazita má, je opravdu malá šance na přežití. Jeho rodina však neztrácí naději. „Snažíme se moc nehledět na čísla, protože každý den se dějí zázraky a myslím, že uvidíme další, který se stane tady,“ řekla Lesley Cornelisen, Calebova teta.

Naegleria fowleri se do lidského těla dostává přes nos, odkud pak čichovým nervem putuje přímo do mozku, který začne rozežírat. Příznaky se začnou objevovat v rozmezí dvou až pěti dnů a patří mezi ně například bolesti hlavy, horečky, zvracení, malátnost. Smrt v tomto případě nastává bohužel téměř u všech pacientů, úmrtnost se udává někde kolem 98 %.


Přečtěte si také