Caitlin Fladagar 3
Autor: Instagram.com Caitlin Fladagar 3

FOTO: Lidé kritizují mladou matku za hulení před dětmi. Proč je podle ní tráva v pořádku?

rd. Publikováno: 03.05.2020
Je správné hulit před dětmi?

reklama

Mladá matka z Kanady Caitlin Fladagarová se na internetu nedávno pustila do debaty o tom, jestli je v pořádku, když jako matka hulí trávu před dětmi. Svým 329 tisícům sledujících řekla, že to podle ní je naprosto akceptovatelné a že to z ní nedělá špatného rodiče. Tráva by prý neměla být souzena hůře než například víno, respektive matky, které ho pijí v přítomnosti dětí.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Yes, I’m a mom of two. Yes, I have smoked before when my kids are awake. No, that doesn’t make me a bad parent. ⁣⁣ ⁣⁣ I remember the first time I wore this sweater out in public. I was at the mall, surrounded by tank tops that said “I’m a wine mom” and “nothing gets done until my wine glass is empty”. ⁣⁣ ⁣⁣ But my sweater, was definitely the one of the most looked at things, probably because I had my two young kids with me. ⁣⁣ ⁣⁣ I had one cashier say to me “do you think it’s safe to get high with your kids?” ⁣⁣ ⁣⁣ It took me by surprise. It made me wonder. Why every time someone thinks of weed, they must be getting high and not being able to function. ⁣⁣ ⁣⁣ When I smoke while my kids are up, which is rare, but it has happened, it is to calm myself. Not to get high, or to lay on the couch all day. ⁣⁣ ⁣⁣ Marijuana has so many other benefits besides the ones you see in the movies. ⁣⁣ ⁣⁣ It has helped me immensely with being a more patient mother, it has helped me gain the weight I needed to, and it has helped my insomniac self, get some well needed sleep at night. ⁣⁣ ⁣⁣ It’s really interesting when I wear the wine mom tank top I do have out, I get high fives from other moms, I get laughs, I get told “awesome shirt, relatable.” But when I wear this one, it’s a whole different story. ⁣⁣ ⁣⁣ Smoking while your kids are awake doesn’t make you a bad parent.⁣⁣ ⁣⁣ Some people don’t smoke just to get high. ⁣⁣ ⁣⁣ You don’t have to smoke a ton every time. ⁣⁣ ⁣⁣ It doesn’t make you lay on the couch all day, and ignore you kids. ⁣⁣ ⁣⁣ So, yeah, I’m a mom of two, and I have smoked while my kids are awake, and you know what? Those are the most relaxed, stress free days my kids and I have. ⁣⁣ ⁣⁣ Sincerely, a pretty kick ass mom who smokes a lot of weed. ⁣⁣

Příspěvek sdílený Caitlin Fladager (@caitlinfladager),

 

Důvody jsou pak prosté. Tráva ji jako matku uklidňuje a pomáhá jí relaxovat; když se tedy děti rozhodnou zlobit, na rozdíl od ostatních matek zůstává v klidu a nenechá se rozházet. Což je rozhodně solidní argument pro hulení. Jenže ostatní argumentují tím, že naopak tráva ovlivňuje smysly a že by se klidně mohlo stát, že by ztratila na chvíli pozornost a děti by si mohly ublížit. A na jakou stranu této debaty se přikláníte vy?

Caitlin Fladagar 1
Autor: Instagram.com Caitlin Fladagar 1

reklama