Virály

13. února 2018 21:37

redakce Prima Lajk

FOTO: Optická iluze, ze které šílí internet. Jsou tyto fotky ulice stejné, nebo naprosto odlišné?

Je neuvěřitelné, jak si s námi dokáže náš vlastní mozek hrát.

Jestli patříte mezi milovníky optických iluzí, tohle je článek přesně pro vás. Internet se baví nad další z mnoha, které dokážou ohýbat lidské vnímání prostoru, fyziky i reality a zařídí, že váš mozek vidí něco jiného, než se na fotografiích opravdu nachází. Jen se podívejte… níže jsou dvě fotografie, které na první pohled vypadají, jako by byly pořízeny z různých úhlů.

Zdá se, že levá fotka je blíže středu ulice, zatímco pravá zabírá více chodníku. Je to tak?

Ve skutečnosti se ale jedná o dvě naprosto totožné fotografii. Jste z toho zmatení? Spousta uživatelů sociálních sítí Reddit a Imgur byla. Na druhou stranu bylo i hodně těch, kteří nechápali, proč vznikl všechen ten povyk kolem dvou stejných obrázků. Jeden z nich napsal tento komentář: „Tohle je fakt zvláštní. Dokážu jednoznačně říct, že jsou tyto fotografie stejné, přesto je na nich něco, co mému mozku nedovoluje tomu věřit. Zajímalo by mě, co to je.“ A čím to tedy je?

A jeden z bystrých uživatelů přišel s odpovědí na tuto otázku. Říká, že je to proto, že obě ulice se v dolní části fotografií spojují. Lidský mozek pak vnímá obě jako jednu fotku s rozdvojenou silnicí. Proto pak vidí obrázek vlevo z jiného úhlu než ten vpravo. Ostatní lidé psali, že použili pravítko nebo kus papíru, aby zjistili, zda jsou silnice opravdu vodorovné. A co vy, museli jste to udělat taky?

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také