FOTO: Policie zatkla dva muže za držení obřího množství opiátů. Kolik lidí s nimi mohli zabít?

Dva muži z jižní Kalifornie byli zatčeni poté, co u nich strážníci objevili tolik fentanylu, že by s ním mohli zabít téměř pět milionů lidí.

Policie našla minulý měsíc v minivanu v Orange County více než 9 kilogramů fentanylu, téměř 91 kilo kokainu a více než 363 kg metamfetainu u dvou mužů. Edgar Alfonso Lamas (36) a Carlos Raygozaparedes (53) byli obviněni ze šesti trestných činů souvisejících s drogami.

Svou vinu oba dva odmítají. Smrtelná dávka fentanylu se odhaduje na něco kolem dvou miligramů. S množstvím, které u sebe tito dva měli, by tak teoreticky mohli zabít 4,7 milionu lidí.

Fentanyl je silný opiát, který se používá jako lék proti bolesti a je dostupný pouze na lékařský předpis. Mezi běžné účinky drogy patří euforie, ospalost a již zmiňovaná úleva od bolesti. Rizika této drogy jsou značná – od zácpy a nevolnosti až po dechovou zástavu a smrt, zvlášť pokud jsou smíchané s jinými léky. Trestný čin takového rozsahu je v souvislosti s drogami považován za největší svého druhu v historii tohoto kraje. Dealerům za něj hrozí až 37 let ve vězení.


Přečtěte si také