Klekání na olympiádě 1
Autor: profimedia.cz Klekání na olympiádě 1

FOTO: Sportovci poprvé v historii na olympiádě klekají na podporu rasové rovnosti. Proč to pořadatelé neschvalují?

rd. Publikováno: 23.07.2021
Rasová rovnost je pro některé sportovce důležitá. Fotky klekání ale na oficiálních účtech olympiády v Tokiu neuvidíte.

reklama

Minulý týden se odehrál zápas v ženském fotbalu mezi týmy Velké Británie a Chile. Oba týmy se pak dohodly, že na podporu rasové rovnosti jejich hráčky na minutu před zahájením pokleknou. Tak se i stalo a díky tomu na světě vyšlo pár docela ikonických fotek. Bylo totiž vůbec poprvé, co sportovci na olympiádě poklekli na vyjádření protestu či naopak podpory nějaké myšlenky.

Jenže zároveň s tím se žádné fotky pokleknutí neobjevily na oficiálních účtech olympiády v Tokiu. Proč? Inu pár dní na to vyšla zpráva, že olympijský výbor zakázal správcům sociálních sítí patřících olympiádě v Tokiu, aby fotky klečení sdíleli. Přitom podobně ikonické fotky protestujících sportovců se zdviženou rukou z roku 1968 výbor v historii několikrát použil k propagaci her.

Lidé tak na zákaz reagují spíš s údivem, přičemž oficiálního vysvětlení se nikdo nedočkal. Zrovna pravidlo 50, které zakazovalo sportovcům na olympiádě vyjadřovat jakýkoli politický, náboženský nebo rasový protest, bylo totiž významně uvolněno – nyní tak už sportovci mohou nenásilně demonstrovat, pakliže tím nenaruší běh her, a zároveň budou respektovat ostatní sportovce.

Volejbalistky vs. bikiny 1

FOTO: Norské házenkářky bojují proti povinným bikinám! V čem chtějí soutěžit na olympiádě?

reklama