návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

FOTO: Tahle mladá holka stojí za první fotkou černé díry! Co neuvěřitelného se jí povedlo?

Tahle dívka může za první fotografii černé díry.
Vydáno: 11.04.2019
Tahle dívka stojí za fotografií černé díry 1
Autor: facebook.com Tahle dívka stojí za fotografií černé díry 1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dr. Katie Bouman, o tomhle jméně nejspíš ještě uslyšíme. Díky této mladé dívce, která momentálně dokončuje dlouhé studium na americké MIT, totiž mohli vědci vůbec poprvé v historii pořídit snímek opravdové černé díry.

Na projektu pracovalo přes 200 výzkumníků a k pořízení fotky bylo zapotřebí využít několika milionů gygabytů dat. A přesně v tom spočívala hlavní role Katie. Právě ona totiž přišla s algoritmem, který zpracoval data z teleskopů po celém světě a pomohl z nich utvořit obraz.

Bez její práce by to totiž bylo, "jako fotit grep na povrchu Měsíce", což je značně nepraktické a byl by k tomu zapotřebí teleskop o průměru 10 tisíc kilometrů. Takový ale pochopitelně neexistuje. Nicméně právě díky jejímu algoritmu (a mnoha dalším, které následně vymysleli) mohli vědci učinit tento historický krok ke zlepšení chápání černých děr. Že by nový Einstein?

Článek je zařazen v: černá díra , dívka , doktorka , MIT , fotografie