Virály

25. listopadu 2020 20:22

sarka.turcekova@gmail.com

FOTO: V této zemi se objevili jedovatí ještěři ve velikosti psa! Jsou pro lidi nebezpeční?

Do Spojených států se dostaly jedovatí červy o velikosti hadů a ještěři, kteří jsou stejně velcí jako psi.

Děsivý rok pandemie koronaviru se pomalu blíží ke konci. Možná si většina myslela, že teď už nic horšího přijít nemůže. Opak je ale pravdou. I když to vypadá, že by se mohlo začít blýskat na lepší časy, tak zrovna teď se do různých států USA začali dostávat jedovatí červi o velikosti hadů. A aby toho nebylo málo, tak i ještěři o velikosti psů. Jde o dvě alarmující hlášení. Velcí červi byli pozorovaní na sto místech v severní a západní části Gruzie, z nichž někteří byli dlouzí až 30 centimetrů. Někteří ještěři jsou ale schopni dorůst až do 120 centimetrů. A právě tyhle příšery teď začínají napadat různé státy.

Pokud jde o červy, tak jsou označovaní buď jako zahradní červi nebo červi kladivohlaví pro svou hlavu ve tvaru půlměsíce. Jsou však masožraví, takže hodují například na žížalách. Je však také známo, že loví i další bezobratlé živočichy žijící v půdě. Jejich ústa se nachází v polovině spodního povrchu jejich těla. Tito červi údajně také produkují tetrodotoxin, stejně smrtící jako neurotoxin uvolňovaný některými rybami. Ačkoli v současné době není jasné, proč právě tihle červi produkují toxiny, předpokládá se, že by jim pomáhají při lovu kořisti nebo při vyhýbání se tomu, aby se živili sami sebou.

Naštěstí se zdá, že červi nevylučují dostatek toxinu kůží, aby to bylo nebezpečné, nicméně experti vyzývají lidi k opatrnosti kvůli tomu, jak nebezpečný tetrodotoxin může být. Lidem se nedoporučuje dotýkat se červů rukama. Již zmíněná ještěrka čtyřmetrová je známá jako černobílý tegu a pochází z Jižní Ameriky. Toto stvoření přišlo do USA prostřednictvím obchodu s exotickými mazlíčky a dříve ho mohli vidět na Floridě. Nyní už je zaznamenaná v Jižní Karolíně, Alabamě, Louisianě, Texasu a Gruzii. Jak uvádí National Geographic, tito plazi představují hrozbu jak pro zemědělce, tak pro původní druhy. Říká se, že jakmile se uchytí v určité oblasti, je velmi obtížné je dostat pod kontrolu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také