Virály

28. března 2018 15:54

redakce Prima Lajk

FOTO: Žena si do 19 let myslela, že je muž. Měla přitom ženské orgány. Jak je to možné?

Tohle pro ni musel být opravdu velký šok.

Žena se vzácným onemocněním až do 19 let vyrůstala v domnění, že je muž. Operní zpěvačka Lisa-Lee Darková se narodila s poruchou, která zapříčinila, že ji po narození lékaři identifikovali jako chlapce, a následujících 19 let taky věřila, že to je pravda. Prošla si roky trápení a šikanování ve škole, kde se snažila zapadnout. Podle svých vlastních slov chtěla během svého dospívání jen a pouze umřít. Děti prý velmi rychle poznávaly, že je jiná. Měla být muž, a přitom měla výrazné ženské rysy. Byla osamělá a měla jedinou kamarádku. Denně si vyslechla různé nadávky na homosexuály a navíc byla i bita kopána. Spolužáci jí plivali do obličeje, házeli po ní cihly a kameny, někteří dokonce i psí exkrementy.

V 15 letech jí bylo řečeno, že má velmi vzácnou sexuální poruchu zvanou kongenitální adrenální hyperplázie, kterou způsobuje nadbytek mužského hormonu testosteronu při vývoji embrya v děloze, ačkoliv je plod z genetického hlediska ženského pohlaví. Lisa-Lee vysvětlila, že když byla v matčině lůně, měla extrémně zvýšený příjem testosteronu, což způsobilo, že její ženské genitálie se zvětšily a vypadaly jako penis. Proto ji lékaři snadno zaměnili za chlapce, ačkoliv měla vyvinuté vaječníky i dělohu.

Tato porucha je většinou odhalena v brzkém věku, v jejím případě to ale bylo až v patnácti. Když jí v pubertě začala růst prsa, lékaři jí naordinovali steroidy a podávali jí mužské hormony, které způsobily, že jí narostla varlata. Nyní je 36letá Lisa-Lee oficiálně ženou, říká ale, že sama sebe neidentifikuje jako jedno z pohlaví. Cítí se prý někde uprostřed, popisuje sama sebe jako intersexuální a snaží se naučit přijmout fakt, že je více ženou. Kvůli šikaně a zneužívání v mládí trpěla pocitem méněcennosti a zranitelnosti. Jejímu stavu pomohla hudba a od té doby, co se jí začala věnovat, už vydala několik alb. Bez muziky by prý vůbec nedokázala přežít.

Sdílejte článek

Přečtěte si také