Virály

30. ledna 2019 15:46

redakce Prima Lajk

GALERIE: 10 nepříjemných věcí, které vám hrozí, pokud sedíte 8 hodin denně. Jak se proti tomu bránit?

Ať už pracujete v kanceláři, nebo trávíte hodiny hraním videoher, je až překvapivě snadné sklouznout k tomu, že na zadku sedíte většinu dne. Můžete si říkat, že je to výhoda, ale opak je pravdou. Může to totiž vážně ohrožovat vaše zdraví.

  1. Páteř. Naše páteř má přirozeně tvar písmene S, ale po delší době, kterou strávíte v sedě, se z ní může stát písmo C. Dlouhým a častým sezením naše záda namáháme a později mohou přijít vážně zdravotní problémy. Když je člověk ohnutý, svaly slábnou a poté jen stěží unesou tělo. Proto je potřeba pravidelně trénovat a posilovat.
  2. Kardiovaskulární systém. Jedná se o jednu z nejzávažnějších hrozeb. Lidé, kteří mají méně pohybu, mají oslabené svalstvo. S tím souvisí zhoršení krevního oběhu a zúžení cév. Zde opět platí – snažte se žít co nejvíce aktivní život.
  3. Křečové žíly. Špatné prokrvení bohužel u někoho může způsobit i nevzhledně vypadající křečové žíly, na které trpí zejména ženy.
  4. Obezita. Při sedavé práci vaše tělo spálí až o 35 % kalorií méně než při práci, při které stojíte. Doba se změnila a dnes je většina prací právě sedavých. Proto je nutné, abyste se hýbali alespoň mimo vaše pracoviště.
  5. Ochabnutí svalů a kloubů. Konstantní hrbení v kombinaci s nedostatečnou fyzickou aktivitou může svaly vašeho těla oslabit a ochromit. Možným důsledkem je například osteoporóza.
  6. Stárnutí. Telomery jsou koncové části chromozomů, které chrání integritu DNA a stabilitu chromozomů. Mají také velký vliv na stárnutí, během kterého se postupně zkracují. Bylo prokázáno, že při sedavé práci se zkracují mnohem rychleji. Ovlivnit je můžeme několika faktory, ke kterým patří samozřejmě pohyb, ale také zdravé a vyvážené stravování.
  7. Duševní tísně a úzkosti. Sedavý životní styl má bohužel také neblahé výsledky v oblasti duševního zdraví. Absence fyzické aktivity totiž vede k rozvoji deprese a úzkosti. Pravidelné cvičení může výrazně zlepšit vaši náladu a uvolnit tělo. Fyzická aktivita také ovlivňuje produkci serotoninu (hormon štěstí, pozn. red.), což pomáhá omezit nerovnováhu, která by mohla vést k depresi.
  8. Nespavost. Jelikož vaše tělo celý den „odpočívá“, a to i když vaše mysl pracuje, můžete mít problémy se spánkem.
  9. Problémy v posteli. Muži s neaktivním životním stylem mohou trpět více erektilní dysfunkcí, problémy s prostatou a hormonálními výkyvy.
  10. Zažívací ústrojí. Slinivka břišní uvolňuje množství inzulínu, které je nutné k přeměně sacharidů na glukózu. Buňky v pasivních svalech vyžadují mnohem nižší množství inzulínu, ale slinivka uvolňuje obvyklé množství. V důsledku toho hrozí riziko cukrovky či dalších onemocnění, jako je chronická zácpa nebo v extrémních případech hemoroidy.

Jak proti tomu bojovat?

  • Choďte na procházky.
  • Nesedejte si v městské hromadné dopravě.
  • Jděte za svým kolegou místo toho, abyste mu volali.
  • Projděte se během obědové pauzy a jezte venku.
  • Používejte schody místo výtahu.
  • Během pauzy se protahujte.


Přečtěte si také