Virály

29. dubna 2019 22:54

redakce Prima Lajk

GALERIE: 7 populárních turistických atrakcí, o které svět přišel za posledních 5 let. Co se stalo se slavnými památkami?

Na světě existuje mnoho architektonických a přírodních památek, které jsou hodny obdivu a turisté z celého světa za nimi jezdí tisíce a tisíce kilometrů, jen aby tu krásu mohli spatřit na pár minut vlastníma očima. Bohužel o hodně z nich svět v posledních letech přišel.

  1. Notre-Dame, Francie. 15. dubna 2019 zasáhla Paříž a v podstatě celou Francii obrovská tragédie, když slavnou gotickou katedrálu Notre-Dame zachvátil masivní požár. Podle dosavadního policejního vyšetřování požár začal někde v centru střechy. Příčina tragédie je zatím stále vyšetřována, ale jedna z teorií říká, že by požár mohli způsobit stavební práce, které zde v době požáru probíhaly.
  2. Pláž Legzira, Maroko. Pár krásných oblouků na pláži Legzira byl jedním z hlavních symbolů Maroka, který navštěvovalo tisíce turistů. V září 2016 se však jeden z nich rozpadl a na pobřeží po něm zůstala jen hromada sutin. Místní obyvatelé obviňují úřady z toho, že se dostatečně nesnažili o jeho záchranu, protože se na něm před spadnutím začaly objevovat praskliny a odpadávaly z něj malé kusy kamení.
  3. Belův chrám, Sýrie. Hlavní chrám v Sýrii byl zničen roku 2015 během probíhající války. Byl jednou z nejvýznamnějších náboženských staveb 1. století.
  4. Jozuův strom, Kalifornie (USA). Národní park Joshua Tree je nádherné místo, které se může pochlubit jedinečnými pouštními ekosystémy a velkým množstvím neobvyklých rostlin. V lednu 2019 zůstal park otevřen pro veřejnost během 35denní odstávky vlády. Hlídači byli v těchto dnech značně zredukováni a dozor byl omezen. Park v této době trpěl příšerným vandalismem. Lidé káceli stromy, zakládali požáry, poškodili stezky a na mnoha místech zanechali graffiti. Jeden z bývalých strážců řekl, že park by potřeboval tak 200 až 300 let na to, aby se zotavil z poškození, které během těch několika týdnů utrpěl.
  5. Malá mořská víla, Dánsko. Slavnou sochu vytvořil Edvard Eriksen v roce 1909. Během její poměrně krátké historie byla však už několikrát zničena. Mořská panna byla dvakrát odříznuta, přišla o paži anebo ji někdo pomaloval barvou či graffiti. Lidé prováděli tyto hrůzné projevy vandalismu pravděpodobně, když byli opilí nebo se nudili. My doufáme, že se najde způsob, jak ji ochránit před krutostí takových lidí a dalším poničením.
  6. Jezero Mackenzie, Austrálie. Na přelomu ledna a února 2016 Tasmánie prodělala několik požárů, které se bohužel podepsaly i na jednom z nejmalebnějších jezer v okolí. Požáry zničily unikátní rostliny, které už se z toho nemají šanci dostat. I když je to už řadu let, rostliny teprve teď začínají vykazovat známky zotavení. Bude to však trvat ještě opravdu dlouho, než budeme moct sledovat to místo tak krásně zelené, jako bylo před tím.
  7. Brimham Rocks, Anglie. Pískovcové skály v Anglii se formovaly 320 miliónů let a skupinka nezodpovědných mladíků je zničila během pár sekund v roce 2018. Vandalové ze skalního útvaru shodili vrchní kámen, který se při pádu nenávratně poškodil a zničil.
Sdílejte článek

Přečtěte si také