Virály

20. května 2019 12:21

redakce Prima Lajk

GALERIE: Austrálie našla způsob, jak uchránit vodu před plastovým odpadem. Vezmeme si z ní příklad?

Úředníci z Austrálie přišli na způsob, jak zabránit znečištění vodních toků plastovým odpadem. Rozhodli se nainstalovat zcela nový systém filtrace, u kterého však většina lidí kroutí hlavou. Jak to, že na něco takového někdo nepřišel dřív?

Celý systém je neuvěřitelně jednoduchý, ale účinný. Vláda i místní obyvatelé již teď vidí benefity spojené s používáním tohoto důmyslného řešení. Kolem drenážní trubky je vyvedena síť, která pomáhá zachytit velké nečistoty a chrání tak životní prostředí před kontaminací. Tyto trubky odvádí vodu z obytných oblastí do přírody. Bohužel se v nich častokrát najde spousty odpadků, které mohou mít velmi negativní dopad na životní prostředí. Mimo to je tento odpad obvykle odplavován silnými deštěmi, které ho s sebou stáhnou do odvodňovacích systémů.

Město začalo se dvěmi sítěmi a když následně viděli, jak úžasné výsledky tento nápad má, rozhodli se v tom pokračovat. Sítě dokázaly během několika týdnů zachytit přes 362 kilogramů odpadků. Ačkoliv instalace a výroba stojí v přepočtu přibližně 230 tisíc korun, jsou celkové náklady stále poměrně výhodné, protože ušetří například na mzdách pro lidi, kteří dřívě sbírali všechny odpadky ručně. Když jsou sítě naplněné, jsou pak zvednuty a hozeny do speciálních vozíků na sběr odpadků, které je odvezou do třídícího centra. Tam se vše rozděluje na recyklovatelný a nerecyklovatelný materiál, který se následně zpracovává.

Tohle je jasný důkaz toho, že i jednoduché nápady mohou mít značně pozitivní vliv na životní prostředí a lidstvo obecně. Máte nějaký podobný nápad? Podělte se s námi o něj v komentářích.

Sdílejte článek

Přečtěte si také