Virály

7. listopadu 2018 07:11

redakce Prima Lajk

GALERIE: Brutálně trefné ilustrace, které ukazují na problémy dnešní společnosti. Stále vám moderní svět přijde v pořádku?

Každá doba má určité problémy, se kterými se potýká. V té naší se jedná především o přehlcení moderními technologiemi, díky kterým se lidé v západní společnosti paradoxně vzájemně mnohem více vzdalují a pak také smutný fakt o tom, jak si ničíme naši vlastní planetu.

Na tohle a další věci ve svých ilustracích upozorňuje kubánský umělec jménem Angel Boligán. Umění je obecně bezesporu velmi silnou formou vyjádření. Nejedná se v něm pouze o krásu, ale také o kvalitu, vyznamné myšlenky a v některých případech je to i dobrý způsob protestu.

„Jsem sociální karikaturista, takový grafický kronikář doby, ve které žijeme. Moje kresby jsou obvykle koncepční, rád bych vyprovokoval úsměv doprovázený nějakou reflexí,” nechal se slyšet Boligán.

Sám se této formě umění věnuje již 38 let a za tu dobu se u něj změnilo pouze grafické provedení, problémy se kterými se potýká společnost však podle něj nesou spousty společných rysů s těmi dřívějšími. „Satira je bič proti extrémním vůdcům naší doby," vysvětluje. „Je škoda, že se lidé z naší historie a našich chyb neponaučili a znovu se objevuje extrémismus, sobeckost, slepota a hloupost."

Karikatura může v každém vyvolat směsici různých pocitů od zamyšlení se, hanby, lítosti, ale její největší síla spočívá v humoru a nadsázce. Udělejte si čas na prohlédnutí této galerie a vytvořte si obrázek o dnešním světě sami, protože na každém jednotlivci záleží. „Věřím, že každý z nás je velmi cenným zrním písku při stavbě lepšího světa,” vzkazuje umělec.

Sdílejte článek

Přečtěte si také