Virály

27. května 2019 13:20

redakce Prima Lajk

GALERIE: Holčička se narodila bez mozku a podle lékařů měla zemřít. Teď slaví 6. narozeniny. Jak přežila?

Děti se rodí s různými vrozenými vadami. Tahle holčička ale zatím všechny strčila do kapsy. Narodila se totiž bez mozku! Doktoři jí dali pár měsíců života, ona však nedávno oslavila už šesté narozeniny.

Dívka se narodila zdánlivě v pořádku, pak si lékaři mysleli, že bude hluchá a slepá. Ukázalo se ale něco úplně jiného, co asi nikdo nečekal. Britští doktoři odhalili, že se malá Lily Wetherall narodila bez mozku. Dali jí maximálně pár měsíců života, ale ona žije dál. Přitom má ale místo mozku vak plný mozkomíšního moku. Jak se to mohlo stát?

Začalo to už v těhotenství, kdy matka Sienna (37) čekala dvojčata. Jenže jedna holčička zemřela ještě v děloze, a tak se snažili zachránit druhé miminko. Lily se narodila o tři týdny dřív císařským řezem, pak musela strávit přes dva týdny v inkubátoru, kde se ještě vyvíjela. Už tehdy se objevili první problémy. Doktoři si napřed mysleli, že je holčička slepá a hluchá, pak ale provedli důkladné vyšetření mozku a bylo jasno. O to horší bylo, že nic takového v nemocnici nikdo předtím neviděl.

Dívka má vlastně mozeček a mozkový kmen, díky čemuž může dýchat, ovládnout základní tělesné funkce a hýbat svaly. Ale chybí mozkové laloky, díky kterým by mohla ovládat paměť, řeč, emoce, smyslu nebo pohyb. Proč se to ale stalo, to se zatím neví. Lékaři si myslí, že mozek holčičky před porodem nebyl dostatečně okysličený – například kvůli krevní sraženině. Většina dětí s touto nemocí zemře krátce po porodu.

Lily však slyší, částečně vidí a navíc dobře rozpozná své blízké. Umí dávat najevo emoce a často se také usmívá. Dokáže se navíc s podporou postavit a dvakrát za týden už chodí do speciální školy. Na další prognózy už si moc nikdo netroufá. Lily ale zatím žije co nejpříjemnější život to jde.


Přečtěte si také