Nicholas Murray  2
Autor: CNN Nicholas Murray 2

GALERIE: Muž vysoudil 8 miliard dolarů za to, že mu po lécích narostly prsa! Jak je to možné?

Publikováno: 14.10.2019
Soudní spory v Americe se častokrát dostanou do bodu, kdy Evropan jen nevěřícně kroutí hlavou. Tentokrát je ve hře 8 miliard dolarů.

reklama

Nicholas Murray užíval lék Risperdal od roku 2003, kdy mu jeho psycholog diagnostikoval poruchu autistického spektra. Teď žaluje firmu Johnson & Johnson za to, že mu po několika letech užívání narostly prsa. Podle něj se měla firma o možnosti tohoto nežádoucího účinku zmínit v příbalovém letáků, což neudělala.

Za dobu své existence vyvolal tento lék ve společnosti značné množství pozornosti a kontroverze kvůli nezveřejněným vedlejším účinkům. V roce 2013 došlo v USA k jednomu z největších podvodů v oblasti zdravotní péče a světe div se, opět zde figuroval již zmiňovaný Risperdal. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že tento lék byl podáván pacientům s demenci, přestože byl schválen pouze k léčbě schizofrenie. Taková využití nebylo podle úřadu potravin a léčiv vůbec bezpečné. „Sporné chování v tomto případě ohrožovalo zdraví a bezpečnost pacientů a poškodilo důvěru veřejnosti,“ řekl tehdejší generální prokurátor Eric Holder. Dále se jednalo o to, že se lék dostal k dětem, i když byl určený pouze pro dospělé.

Firma J&J v reakci na obvinění uvedla, že Rispedral nepropagovala na trhu s dětmi ani svým obchodním zástupcům nedala materiály zaměřené na léčbu dětí a dospívajících. Dále trvala na tom, že se jedná o bezpečný a účinný lék, který pomohl milionům lidí žit lepší život.

Lidské tělo je jedinečné a každý může mít na určité léky rozdílnou reakci… Ale jaký je váš názor na danou situaci? Myslíte si, že by firma měla zaplatit odškodné v takové výši nebo vám tato částka připadá příliš vysoká? Ať tak či tak, společnost J&J s touto částkou nesouhlasí.  Hájí se tím, že soud ještě nevyslechl všechny pozitivní účinky léku. Sami jsme zvědaví, jestli nejvyšší soud uzná rozsudek jako pravomocný. 

reklama