GALERIE: Žena vyfotila jelena s obřími nádory. Z těchto nechutných výrůstku se vám bude chtít zvracet a brečet zároveň

Jak se asi chudákovi jelenovi musí žít s těmito nechutnými bradavicemi?

Bleskovou rychlostí se na sociálních sítích rozšířily fotky uživatelky jménem Julie Carrow, které se podařilo v Minnesotě zachytit jelena s podivnými hrudkovitými útvary na těle. Své „úlovky“ zveřejnila zdravotní sestra a zapálená fotografka na Facebooku s tím, že to pro ni byl zdrcující zážitek. Zvíře podle ní nevykazovalo známky utrpení ani podvýživy. Obří výrůstky na tváři, krku a břichu ale podle ní musely jelenovi znemožňovat vidění.

Na její příspěvek reagovalo už více než 8 000 lidí a se snímky se obrátila i na tamní ministerstvo životního prostředí. Podle odborníků se jedná o případ tzv. fibromatózy jelenů, při níž na jejich těle vznikají fibromy, tedy nádory či bradavice. Doktorka Michelle Carstensen přiznala, že se za celých 15 let své praxe nesetkala s tak vážným případem této choroby. Potvrdila, že může zásadně ovlivňovat zrak zvířete, které se tak stane snadnou kořistí pro ostatní predátory.

Jinak jsou bradavice pouze kosmetickým problémem a nijak neovlivňují zdraví zvířete. Vyloučena není ani možnost, že bradavice ustoupí a postižený jedinec přežije. Minimálně lovce jeho vzhled může dostatečně odpudit na to, aby si jako kořist vybrali právě jej. Posuďte sami…

Sdílejte článek

Přečtěte si také