návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

Hlasité chrápání může být způsobeno velikostí jazyka, tvrdí experti. Jak je to možné?

Máte problémy s chrápáním? Vědci přišli s překvapivým vysvětlením, proč se to u některých lidí děje.
Vydáno: 14.01.2020
Chrápání kvůli jazyku
Autor: iStock Chrápání kvůli jazyku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Asi každý, kdo někdy musel spát vedle někoho, kdo hlasitě chrápal ví, jak těžké to s takovým člověkem v posteli je. Nyní se objevila spojitost mezi chrápáním a velikostí jazyka. Ti, kteří ho mají tlustý, prý chrápou. Jak je to možné?

Souvislost byla nalezena u pacientů s mírnou až těžkou obstrukční spánkovou apnoe, která vede ke chrápání a také u lidí, kteří měli body mass index (BMI) nad 30. Ti, kteří následně shodili nadbytečná kila, pozorovali, že se jim spánek zlepšil téměř o třetinu. Překvapivě může hubnout i váš jazyk. „Většina expertů se nezaměřovala na tloušťku jazyka, ale my už teď víme, že je to jeden z hlavních faktorů,“ řekl profesor Richard Schwab, který se podílel na výzkumu. Pokud vám hubnutí nepomůže, můžete se porozhlédnout po dalších alternativách na trhu. Existuje například něco jako budík, který si na noc dáte na čelo, ten vás upozorní malými vibracemi pokaždé, když se přetočíte na záda.

Článek je zařazen v: chrápání , věda , studie , spánek