Virály

18. listopadu 2022 12:24

redakce Prima Lajk

Huliči trávy mají větší riziko této vážné nemoci než kuřáci. Co jim hrozí?

Nová studie přišla s překvapujícím závěrem.

Negativní účinky kouření na člověka jsou v dnešní době poměrně dobře zdokumentovány a není pochyb o tom, že cigarety způsobují mnohá onemocnění. O účincích marihuany a rozdílu mezi trávou a tabákem se ale stále mezi odborníky intenzivně a vášnivě diskutuje. Zatímco někteří věří, že konopí je pro člověka lepší než tabák a má dokonce pozitivní účinky na psychiku a mozek, jiní vědci přišli s důkazy, které naznačují přesný opak.

Nová studie z univerzity v kanadské Ottawě ve skutečnosti ukazuje, že v některých případech je marihuana dokonce škodlivější. Podle tamních odborníků jsou huliči vystaveni zvýšenému riziku rozvoje plicních onemocnění než ti, kteří kouří obyčejné cigarety. Výzkum byl nedávno publikován v časopise Radiology s tím, že vědci porovnávali výsledky CT vyšetření hrudníku 56 kuřáků marihuany s výsledky 57 nekuřáků a 33 kuřáků cigaret.

Výsledky ukázaly, že tři čtvrtiny huličů měly emfyzém – plicní onemocnění, které způsobuje problémy s dýcháním včetně dušnosti – ve srovnání s 67 procenty kuřáků. Ještě větší problém však měli ti, kteří kombinovali kouření trávy společně s normálními cigarety. Těm totiž kromě zdravotních plicních problémů hrozí i hormonální nerovnováha. Když se to tedy vezme kolem a kolem, je lepší se logicky vyhnou nejen tabáku, ale i marihuaně.

Sdílejte článek
Štítky tabák cigarety marihuana kuřáci zdraví

Přečtěte si také